
Aranżacja strefy prysznicowej w łazience nie należy do łatwych. Z jednej strony mocno zależy nam na estetyce i unikalności wizualnej projektu, z drugiej zaś nie możemy zapominać o wysokich wymaganiach, jakie stawiane są materiałom wykończeniowym w tzw. strefie mokrej.
Łazienka bez gresu? Niemożliwe! I słusznie – materiał ten nie tylko wyróżnia się wysokimi parametrami technicznymi (niską nasiąkliwością i dużą antypoślizgowością), ale oferuje także niezwykle bogate, nowoczesne wzornictwo oraz szeroką gamę kolorystyczną, spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.
Wejdź do strefy komfortu
Ciągle rosnąca popularność nowoczesnej architektury wraz ze zwiększającym się metrażem sprawiają, że niewielkie łazienki zamieniają się w komfortowe i eleganckie salony kąpielowe. W takich wnętrzach tradycyjne kabiny prysznicowe już dawno wyparte zostały przez rozwiązania typu walk-in.
– Najważniejszymi zaletami takich projektów są wygodne, bezprogowe wejścia, brak drzwi, będących często przyczyną nieszczelności oraz duża przestrzeń, którą możemy zaaranżować na wiele sposobów. W tak wymagającym i mokrym środowisku doskonale odnajdą się płytki gresowe - niezliczona ilość wzorów, kolorów i struktur wykończenia powierzchni daje projektantom naprawdę duże pole do popisu – mówi Małgorzata Winter, ekspert firmy Cerrad. Możemy postawić na modne płytki wielkoformatowe inspirowane naturą oraz wszelkie imitacje betonu w różnych odcieniach szarości i stonowanych kolorach ziemi. W strefie prysznica możemy też wykorzystać mozaikę, która nie tylko świetnie sprawdzi się na ścianie, ale może również stanowić doskonały element dekoracyjny.
Betonowy total look
Niezwykle modny od kilku sezonów beton, na dobre zadomowił się także w łazienkowych wnętrzach. I choć na pierwszy rzut oka aranżacje z jego udziałem mogą wydawać się zbyt surowe, znajdują jednak coraz więcej zwolenników dzięki nowoczesnemu wykończeniu lappato i niemal aksamitnej strukturze tego z pozoru chłodnego materiału. – Możemy wybrać aranżację w stylu total look, gdzie w całym pomieszczeniu wykorzystujemy betonową imitację płytek o tej samej barwie np. z kolekcji Batista steel, lub zabawić się nieco kolorem. Wówczas tzw. strefa mokra - zarówno podłoga, jak i ściany, powinna wyraźnie odcinać się od reszty pomieszczenia lub powierzchni bezpośrednio z nią sąsiadującej. Taki efekt uzyskamy wybierając kolekcję Apenino w wersji bianco i antracyt – podpowiada ekspert.
Topowe połączenie
Strefę prysznicową można także wydzielić korzystając z materiałów o zróżnicowanej fakturze, deseniu i wykończeniu powierzchni. Projektanci Cerrad stawiają na topowe połączenie betonu z ciepłym wizerunkowo drewnem. Ciekawy efekt uzyskamy łącząc kolekcje Lukka i Laroya. – Rozwiązanie takie z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy nie wyobrażają sobie łazienki bez rysunku drewna, a w wydaniu gresowym otwiera naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Dzięki właściwościom użytkowym gresu z powodzeniem możemy wykorzystać go pod prysznicem, czego na pewno nie udałoby nam się zrobić z naturalnymi drewnianymi deskami – zwraca uwagę Małgorzata Winter. Beton i drewno możemy także łączyć, rezerwując dla nich poszczególne płaszczyzny. Świetnie sprawdzają się aranżacje ścienne imitujące beton z kolekcji Montego dust, z którymi współgrać będą drewniane podłogi z użyciem płytek Mattina sabbia.
Wielki urok małych elementów
Mozaika w łazience to już niemal klasyka. Zdobi zarówno ściany, jak i podłogi, pozwalając wydzielić poszczególne jej strefy. Możemy stworzyć mozaikowe królestwo wykorzystując ją w całym pomieszczeniu, lub postawić na dekoracyjny detal, np. w postaci prysznicowej półki. – Uwagę z pewnością przyciągnie nowa mozaika imitująca drewno z kolekcji Mattina, która towarzyszyć będzie wielkoformatowym, szarym płytkom – radzi ekspert. Projektując salon kąpielowy oparty na mozaice, warto sięgnąć po zróżnicowaną paletę kolorów. Płytkę Cambia mix możemy wykorzystać jako pełne elegancji tło dla wolnostojącej nowoczesnej wanny, a elementy heksagon w kolorze white oraz black doskonale uzupełnią dwie ściany otwartego prysznica.
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci