LED-owa rewolucja w biurzePropertyDesign.pl - 09-08-2019 16:39


Średnio 40 godzin tygodniowo, 2000 godzin w skali roku – tyle czasu przeciętnie spędza pracownik biurowy w pracy, w której może narażać oczy na uszkodzenia spowodowane niewłaściwym oświetleniem. Komfort pracowników jest niezwykle istotny dla ich wydajności, a jak wiadomo, zmęczony pracownik, to też mniej efektywny pracownik. Z pomocą przychodzą odpowiednie rozwiązania oświetleniowe, w tym technologia LED, która jest mniej szkodliwa nie tylko dla ludzi, ale też dla środowiska.

Od 2018 roku według przepisów wprowadzonych przez Unię Europejską obowiązuje zakaz produkcji żarówek halogenowych. Zmiana idąca w stronę zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i ograniczenia emisji CO2 ma przede wszystkim przynieść korzyści ekonomiczne i ekologiczne w skali makro, natomiast w skali mikro pozytywnie wpływa na komfort pracy.

Co nam daje oświetlenie LED

Dzięki oświetleniu LED firmy zyskują finansowo. Żarówka tradycyjna pochłania aż 95 proc. energii na nagrzanie się, podczas gdy tylko 5 proc. przeznacza na oświetlenie pomieszczenia – strata pieniędzy jest tu oczywista. Żarówki LED nie tylko zużywają kilka razy mniej energii, ale też świecą cztery razy dłużej niż standardowe halogeny, czyli aż do 40 tys. godzin. Czterokrotnie mniejsze zużycie takich żarówek zmniejsza więc ilość składowanych odpadów na korzyść dla środowiska naturalnego.

LED-owe znaczy zdrowsze

LED-owe oświetlenie, w przeciwieństwie do halogenowego, sprawia, że oczy się nadmiernie nie męczą, dzięki temu poprawia się komfort i efektywność pracy  – Na open space'ach najbardziej efektywne będą profile kwadratowe, dające równomierne rozłożenie światła, a w gabinetach czy salach konferencyjnych te prostokątne, które można zawiesić na linkach nad biurkiem czy stołem konferencyjnym dla zwiększenia efektu wizualnego – radzi Maciej Majewski, Product Manager w GTV. – Dodatkowo panele LED są dostępne w wersji wpuszczanej, a dzięki ramkom możemy je montować natynkowo – dodaje.

Komfortowy magazyn przyjazny pracownikom

Hala magazynowa to miejsce pracy, w którym właściwe oświetlenie wpływa nie tylko na efektywność pracy i komfort pracowników, ale też na ich bezpieczeństwo. W pomieszczeniach przemysłowych, w których dominują wielopoziomowe regały z towarem, tworzące wąskie przejścia, ważne jest, by wszystkie ciągi komunikacyjne były oświetlone równomiernie. Umożliwią to energooszczędne oprawy LED dedykowane nie tylko do magazynów, ale i do garaży biurowych oraz centrów handlowych. Dzięki szerokiemu kątowi świecenia równomiernie oświetlą przestrzeń.

Technologia oświetlenia LED to ulga dla portfela firmy, zwiększone bezpieczeństwo i komfort pracowników oraz ogólny zysk dla środowiska. LED-owe panele i profile do taśm LED oprócz wyjątkowego i funkcjonalnego designu wprowadzają do miejsca pracy poczucie wygody, natomiast modułowe i hermetyczne oprawy świetlne poprawią ekspozycję i wydajność pracy w magazynie, ograniczając powstawanie dyskomfortu i poprawiając bezpieczeństwo.