×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Limitowana kolekcja Industriell od IKEA. Hołd dla niedoskonałości i unikatowości

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 mar 2018 16:32
  • Aktualizacja: 20 mar 2018 16:33
Limitowana kolekcja Industriell od IKEA. Hołd dla niedoskonałości i unikatowości
fot. mat. prasowe IKEA

Industriell to seria będąca owocem współpracy IKEA z holenderskim projektantem Pietem Hein Eekiem. Kolekcja obejmuje szeroki wybór produktów - od drewnianych mebli i oświetlenia, po akcesoria, takie jak ceramika czy tekstylia kuchenne. W celu jej stworzenia opracowane zostały nowe sposoby pracy z drewnem, szkłem, ceramiką i tkaninami.

REKLAMA

Industriell to seria składająca hołd unikatowości i indywidualizmowi. Piet Hein Eek postanowił rzucić wyzwanie istniejącej w branży tendencji do dążenia do doskonałości w projektowaniu. Ideą, jaka mu przyświecała, było połączenie wydajności możliwej dzięki produkcji na dużą skalę wraz z niepowtarzalnością mebli wykonanych przez rzemieślników.

- Okazało się, że zarówno ja, jak i IKEA od dawna myślimy o tym samym. Zależy nam, by nadawać przedmiotom więcej ludzkich i osobistych cech, przy jednoczesnym zachowaniu przemysłowego procesu produkcyjnego – mówi Piet.

Kolejnym wspólnym punktem widzenia IKEA i projektanta było dążenie do odnalezienia wartości we wszystkich zasobach. Prace Pieta ucieleśniają koncepcję transformacji, określenia na nowo tożsamości rzeczy oraz są sprzeciwem wobec marnotrawstwa materiałów. Piet słynie z użycia odzyskanych surowców do tworzenia pięknych mebli. To pragnienie – aby wykorzystywać największą możliwą ilość materiału - jest fundamentem podejścia IKEA od samego początku istnienia firmy.

 

Minimalistyczna stylistyka

Wspólne stanowisko i tęsknota za wyjątkowością sprawiły, że projektanta oraz IKEA połączyło silne partnerstwo, którego wynikiem stała się najnowsza kolekcja.  Industriell obejmuje utrzymane w prostej, minimalistycznej stylistyce drewniane meble, szkło, ceramikę oraz tekstylia. Jednym z największych wyzwań było stworzenie krzesła z drewna sosnowego. Celem było bowiem jak najbardziej efektywne wykorzystanie każdego kawałka drzewa, zachowując także fragmenty z tak zwanymi niedoskonałościami, jak sęki, różnice w słojach i kolorze.

Największym wyzwaniem było zachowanie niedoskonałości, które nadają wyrobom rzemieślniczym indywidualny rys. Bardzo trudno było przekonać ludzi w fabrykach, by nagle zaakceptowali to, co zwykle traktują jako błędy w produkcji – dodaje projektant.

... ale ciepłe wnętrze

Kolekcja Industriell powstała, by wprowadzić do wystroju ciepły, bardziej „ludzki” charakter. Ponieważ to dodatki często tworzą atmosferę wnętrza, szczególną wagę nadano akcesoriom - jednym z najciekawszych produktów wchodzących w skład serii są szklanki. Ich ostateczny projekt to ręcznie narysowany szkic, przekształcony następnie w cyfrowy rysunek na potrzeby produkcji. Dodatkowo, zostały wykonane na dwóch różnych maszynach, co dało interesujący efekt niewielkiego niedopasowania, widoczny po ustawieniu ich obok siebie. Również tekstylia kuchenne zyskały nowe, interesujące oblicze – zrezygnowano przy ich produkcji z idealnie prostych linii haftu na rzecz wzorów przypominających ręczne rysunki.

Kolekcja Industriell dostępna będzie w sklepach IKEA na terenie całej Polski od kwietnia br. Seria jest długoterminowa, co oznacza, że wchodzące w jej skład produkty będą obecne w sklepach przez sześć miesięcy, do wyczerpania zapasów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie