REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Niezwykła wystawa w MCK

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2017 15:13
Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm. Niezwykła wystawa w MCK
fot. mar. prasowe

O osiągnięciach lwowskich architektów i urbanistów na tle życia kulturalnego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym opowiada wystawa „Lwów, 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm” czynna od środy w Międzynarodowym Centrum Kultury (MCK) w Krakowie.

REKLAMA

Dyrektor MCK Jacek Purchla ocenił, że instytucja ta kończy rok "mocnym akcentem", jakim jest próba zaprezentowania wielowymiarowego portretu modernistycznego Lwowa, rozpiętego pomiędzy latami 1918-39. Wystawa ta - zaznaczył Purchla - miała swoją premierę w Muzeum Architektury we Wrocławiu w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016, ale na potrzeby krakowskiej prezentacji została zmodyfikowana i poszerzona.

Pomysłodawca i kurator wystawy Andrzej Szczerski powiedział, że skupia się ona na mniej znanym okresie historii Lwowa, czyli czasach II Rzeczpospolitej. - Lwów pamiętamy raczej z czasów galicyjskich, przełomu XIX i XX wieku. Poprzez wystawę patrzymy na historię miasta, żeby zobaczyć rzeczy zupełnie nowe - Lwów, jako jedno z centrów nowoczesności nie tylko w II RP, ale w skali całej Europy - dodał.

- To co pokazujemy, to nie jest epizod, to jeden z fundamentów, na którym wspiera się cała polska kultura XX wieku. To przykład, jak Polska po odzyskaniu niepodległości postawiła szybko na odbudowę, modernizację i nowoczesność - Lwów jest tego wybitnym pomnikiem - podkreślił kurator.

Jak zaznaczają organizatorzy, tytuł ekspozycji przywołuje zwyczajny dzień 24 czerwca 1937 roku. Pod tą datą kroniki nie zanotowały żadnego ważnego wydarzenia, ale tego dnia w życiu mieszkańców miasta zdarzyły się tysiące rzeczy, mniej lub bardziej dla nich istotnych. To one stanowiły o codzienności Lwowa lat trzydziestych i najlepiej definiowały jego miejsce na mapie nowoczesności w XX wieku.

Na wystawie można zobaczyć blisko 250 eksponatów ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Biblioteki Narodowej w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Archiwum Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy w Krakowie oraz sześciu kolekcji prywatnych.

W salach MCK przy Rynku Głównym pokazane są modele ważniejszych gmachów modernistycznych Lwowa oraz oryginalne projekty architektoniczne z polskich kolekcji. Uzupełniają je przykłady reprezentujące środowisko artystyczne i sztukę Lwowa tamtych lat: obrazy i grafika, a także fotografie z epoki, dokumenty filmowe, pocztówki i plakaty.

Krakowskiej wystawie towarzyszy specjalnie przygotowany album "Lwów nowoczesny" będącym pierwszą tak obszerną publikacją poświęconą międzywojennemu modernizmowi w tym mieście. Na przeszło 150 współczesnych fotografiach, przygotowanych specjalnie na potrzeby tego wydawnictwa, zaprezentowano ikoniczne realizacje polskich, ukraińskich i żydowskich architektów: budynki hoteli, banków, sklepów, teatrów, kin, kamienic, willi, ale również obiektów sakralnych, szpitali i szkół.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie