REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Lwowski kościół Jezuitów z odrestaurowanymi freskami Franciszka Ecksteina

  • Autor: PAP
  • 13 gru 2017 15:14
fot. pixabay.com

W kościele Jezuitów (obecnie greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej) pw. św. Piotra i Pawła we Lwowie zakończyła się konserwacja iluzjonistycznych malowideł autorstwa Franciszka Ecksteina na sklepieniu prezbiterium - poinformowało MKiDN. Zaplanowano już prezentację polichromii.

REKLAMA

MKiDN podało, że prace konserwatorskie w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła we Lwowie przeprowadzane były w latach 2015-2017. Wykonał je polsko-ukraiński zespół pod kierunkiem dr Pawła Bolińskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Ministerstwo kultury poinformowało także, że realizacja projektu była możliwa dzięki środkom finansowym z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą" (w kwocie 0,7 mln zł, beneficjent Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Kon-Federacja), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz greckokatolickiej Cerkwi Garnizonowej.

"W ramach projektu udało się uratować ponad 360 mkw. mocno zasolonych i przemalowanych fresków, by w konsekwencji przywrócić im pierwotny charakter barokowej polichromii. W kolejnych latach planowana jest kontynuacja procesu rewaloryzacji malowideł zachowanych na sklepieniu nawy głównej lwowskiej świątyni" - napisano na stronie ministerstwa.

Jak poinformował resort kultury, na piątek w Cerkwi Garnizonowej (dawnym kościele Jezuitów) zaplanowana jest prezentacja polichromii. Wezmą w niej udział przedstawiciele MKiDN, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, władz Lwowa, Ukraińskiej Cerkwi Greckokatolickiej.

Franciszek Eckstein to osiemnastowieczny freskant z Moraw.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie