Malarstwo abstrakcyjne na talerzu. Absolwentka ASP jedzeniem imituje obrazy Pollocka, Kandinsky'ego i MalewiczaPropertyDesign.pl - 15-04-2021 13:00


Aleksandra Liszewska, absolwentka wzornictwa warszawskiej ASP, stworzyła niezwykły, sensoryczny projekt łączący design i doznania smakowe. To prawdziwe dzieła sztuki na talerzu!

Wyjściem do stworzenia projektu Poetry, Pottery był konsumpcjonizm i nadmierne przywiązywanie wagi do gromadzenia i zdobywania dóbr materialnych, co szczególnie widoczne jest w kulturach zachodnich. Podczas tworzenia dyplomu magisterskiego Aleksandrze Liszewskiej zależało na tym, aby projekt nie był tylko kolejną rzeczą, ale niósł również ze sobą wspomnienie i doświadczenie, które zostanie z nami na zawsze. Dlatego autorka postawiła na stół i dania, ponieważ jedzenie jest jedną z czynności, która angażuje wszystkie zmysły i tworzy przez to dużo wspomnień.

Projekt dyplomowy Poetry, Pottery składa się z dwóch części i jest nie tylko przedmiotem, ale ma za zadanie nieść ze sobą również wspomnienie, które może z nami zostać na zawsze.

Pierwsza część, Poetry, to projektowanie wrażeń smakowych, a druga Pottery to projekt naczyń ceramicznych, w których będą podawane stworzone dania.

Inspiracją podczas projektowania smaku był abstrakcjonizm, który miał za zadanie odwrócić proces jedzenia, a dania stworzone z zestawień różnych barw i tekstur (np. kruchy, kremowy, sypki) podczas jedzenia miały pobudzić wszystkie zmysły. Kompozycje smakowe stworzono na zasadzie food pairing'u, czyli nieoczywistych połączeń smakowych, takich jak lody awokado z truskawkami czy krem z kalafiora z migdałami i kokosem. 

Wszystkie kolory użyte w daniach pochodzą z pigmentów naturalnie zawartych w roślinach. Prezentacje dań na talerzu stworzono wykorzystując różne techniki malarstwa abstrakcyjnego, takie jak action painting Pollock'a, dekonstrukcje Kanidysky'ego czy łagodne przejścia tonalne z obrazów Fangora.

Do zaprojektowanych dań zostały stworzone naczynia ceramiczne, które stanowią tło dla potraw i razem z daniami kreują poetycką i malarską kompozycję przypominającą obraz. Zestaw naczyń składa się z 4 podstawowych form dwóch miseczek, talerza i kubeczka, które zostały odlane w powtarzalnych formach, a następnie zostały pokryte różnymi kolorami i szkliwami dopasowanymi do kolorów, z których składają się potrawy.