×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Martwe natury wybitnych polskich malarzy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu

  • Autor: PAP
  • 08 sie 2022 14:39
Martwe natury wybitnych polskich malarzy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu
Martwe natury wybitnych polskich malarzy na wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, fot. shutterstock

Martwe natury autorstwa wybitnych polskich malarzy, w tym m.in. Gierymskiego, Boznańskiej, Pankiewicza, Nowosielskiego czy Fangora, można oglądać od soboty na wystawie w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

REKLAMA

Jak przekazała kurator wystawy Barbara Szafran, na ekspozycję zatytułowaną "Świat zatrzymany - Martwa natura na przestrzeni wieków" składają się 54 prace wybitnych artystów sztuki polskiej i europejskiej prezentujące ten gatunek malarski.

- Martwa natura to jeden z piękniejszych gatunków malarskich w dziejach sztuki. Artyści od czasów baroku do współczesności, tworząc różnorodne przedstawienia martwej natury, starali się przedstawić piękno przedmiotów i elementów przyrody, równocześnie dając popis swoich umiejętności warsztatowych - zaznaczyła kurator.

Wystawa w sądeckiej placówce - w zamyśle organizatorów - ma ukazać ten niezwykle ważny w dziejach sztuki temat malarski w przekrojowym ujęciu.

- Widz oglądając zgromadzone na ekspozycji wspaniałe dzieła, może prześledzić, jak zmieniały się koncepcje artystyczne w podejściu do tego gatunku pod względem treści, formy oraz zagadnień formalnych. Wybór różnorodnych prac daje możliwość obcowania z wybitnymi artystami sztuki polskiej i europejskiej - wskazała Szafran.

Wśród wybranych dzieł znajdują się płótna cenionych i znanych artystów takich jak Maksymilian Gierymski, Olga Boznańska, Józef Pankiewicz, Leon Wyczółkowski, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Makowski czy Wojciech Fangor.

Pochodzą one ze zbiorów wielu polskich muzeów: Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Wystawa "Świat zatrzymany - Martwa natura na przestrzeni wieków" prezentowana będzie w Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu do 30 października br

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie