Meble, które służą odzyskiwaniu ciszy w biurze



Propertydesign.pl - 31-05-2017 10:50


Jak mawia jeden z indyjskich przewodników duchowych: wyciszony umysł pozwala podejmować inteligentne decyzje i działać we właściwym czasie. Z tą myślą zespół VANK tworzy meble, które służą odzyskiwaniu ciszy w biurze.

Kształty ciszy

W 1906 roku amerykański architekt Frank Lloyd Wright uznał, że ściany i pokoje w biurze nie są potrzebne. To zapoczątkowało trend na otwarte przestrzenie biurowe. Dzisiaj, mądrzejsi o doświadczenie wiemy, że pokoje lub też zamknięte pomieszczenia są w biurze nieodzowne, co wcale nie oznacza, że trzeba wrócić do ciasnych gabinetów. Można za to wprowadzić w przestrzeni biurowej rozwiązania, które spełnią podobną rolę bez jej specjalnej rearanżacji.  

Na przykład tapicerowane, zamknięte boksy akustyczne.

Diamentowe boksy

- Nasze nowe boksy VANK_wall są rozwinięciem wcześniejszych koncepcji akustycznych, nad którymi pracujemy w zasadzie od początku istnienia naszej marki – mówi Anna Vonhausen, dyrektor kreatywny VANK. -  Bardzo dobrze sprawdziła się najpierw ścianka mobilna o diamentowej strukturze. Raz, że skuteczna akustycznie, a dwa – przyciągająca uwagę estetyką, co zauważyli w 2016 roku jurorzy IF Design Award. To był punkt wyjścia dla powstania serii mebli, zatrzymujących ciszę we wnętrzu. Boksy VANK_wall są więc odpowiedzią na zapotrzebowanie miejsc ciszy w biurach, zwłaszcza tych typu open space. Są dostępne w wersjach jedno-, cztero- i sześcioosobowych. Już w tej podstawowej mają oświetlenie LED, wentylację (sterowane czujnikiem ruchu) oraz mediaport.

Miejsce, w którym umysł odpoczywa

Poziom hałasu dla pomieszczeń biurowych, w których wykonywana jest praca koncepcyjna nie powinien przekraczać 55dB, tymczasem bez odpowiedniej akustyki zwykle wynosi on w otwartych przestrzeniach biurowych nawet 65 dB. Przy tym poziomie następuje zmęczenie i spadek wydajności pracy. Boksy VANK_wall - dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji oraz wykorzystanym materiałom -  wykazują wysoką izolacyjność od takiego otoczenia, a więc mogą pełnić rolę przestrzeni do chwilowego wyciszenia, ale też do kameralnych spotkań czy wideokonferencji. Wnętrze jest przyjazne, tapicerowane zapewniając ogólne poczucie komfortu.

Korpus boksu tapicerowany jest tkaninami o właściwościach akustycznych, podobnie jak wykładzina obiektowa na podłodze. Dźwięk dodatkowo izolowany jest szkłem o wysokich parametrach fonicznych. Boksy dostępne są w wielu kombinacjach: z jedną lub dwiema szklanymi ścianami, korpus dwustronnie lub jednostronnie diamentowy. Boksy jednoosobowe mogą być wyposażone w półkę na laptopa, a w większych bez problemu mieszczą się siedziska i stolik do wygodnej pracy lub spotkania. Ich rola może być wieloraka: począwszy od budki telefonicznej lub miejsca na chwilowe wyciszenie i zebranie myśli, poprzez pomieszczenie na briefing w małym zespole, na wideokonferencji skończywszy.

Boksy są wykończone z dbałością o detal, jakość materiałów, a także kształt. Uwzględniają zamiłowanie do różnych form rzeźbiarskich, stąd obła w kształcie buda VANK_mello jest również dostępna obecnie w wersji ze szklanymi drzwiami.