×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Medal noblowski Szymborskiej na wystawie w MOCAK-u

  • Autor: PAP
  • 01 lut 2022 12:35
Medal noblowski Szymborskiej na wystawie w MOCAK-u
Medal noblowski Szymborskiej na wystawie w MOCAK-u, fot. shutterstock

Medal noblowski Wisławy Szymborskiej, a także kolaże poetki i wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii, prywatne pamiątki znalazły się na wystawie w MOCAK-u w Krakowie. Ekspozycja powstała w 10. rocznicę śmierci noblistki.

REKLAMA

"Dzisiaj, 1 lutego, mija dokładnie 10 lat od śmierci Wisławy Szymborskiej, dlatego to od dzisiaj udostępniliśmy wystawę" - powiedziała PAP Kamila Biedrońska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Zwiedzający zobaczą medal noblowski poetki, wszystkie polskie wydania jej wierszy, wybór tłumaczeń i monografii jej poświęconych, plakaty poetyckie Ryszarda Krynickiego, prywatne memorabilia, w tym portrety Szymborskiej autorstwa Beaty Stankiewicz, Leszka Sobockiego i Krzysztofa M. Bednarskiego.

Wystawa czynna ma być do 20 marca, ale trwają rozmowy nt. przedłużenia jej.

Ekspozycja powstała we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej i Wydawnictwem a5.

To nie pierwsza wystawa poświęcona noblistce w MOCAK-u. W 2014 r. można było tu podziwiać ok. 100 kolaży poetki, które pochodzą z kolekcji tego muzeum.

W 10. rocznicę śmierci Szymborskiej na jej grobie na cmentarzu Rakowickim ma zapłonąć znicz od władz miasta. Krakowskie Biuro Festiwalowe planuje różnorodne wydarzenia przez cały rocznicowy rok - m.in. spacer literacki śladami Szymborskiej, wiersze wyświetlone w ramach projektu Multipoezja, okolicznościowe spotkanie podczas Festiwalu Miłosza. Na 26 lutego Muzeum Fotografii zaplanowało spotkanie "Podtrzymywanie na duchu. Delikatne spotkanie wokół fotografii w wierszach Wisławy Szymborskiej".

Wisława Szymborska od 1931 r. mieszkała w Krakowie, gdzie studiowała i pracowała. Literackiego Nobla otrzymała w 1996 r. W uzasadnieniu do Nagrody Akademia Szwedzka napisała: "Jej poezja z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Wydała 13 tomików poezji. Jej wiersze przetłumaczono na ponad 40 języków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie