REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

"Miejska rewolta" - wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2017 16:28
"Miejska rewolta" - wyjątkowa wystawa w Muzeum Narodowym
Muzeum Narodowe

Prace artystów awangardowych związanych ze środowiskami twórczymi w najważniejszych miastach II Rzeczypospolitej będzie można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycja "Miejska rewolta" będzie dostępna od najbliższego piątku do 21 stycznia 2018 r.

REKLAMA

Wystawa zatytułowana "Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie" przypomina twórczość wybitnych postaci Awangardy, takich jak: Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Andrzej Pronaszko, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński, Marek Włodarski.

Ekspozycja prezentuje wybór najcenniejszych prac na papierze ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie - rysunków, grafik, fotogramów i fotomontaży. Prezentacje tego rodzaju należą do rzadkości, co wynika z wrażliwości podłoża na działanie światła.

- Nasza awangarda jest oczywiście trochę spóźniona w stosunku do Francji, Niemiec, Holandii i nawet Rosji - zaznaczyła w rozmowie z PAP Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego. - Trzeba pamiętać jednak, w jakim momencie historycznym zaczęło się to dziać. Trwała jeszcze I wojna światowa, Polska wciąż była podzielona, ale już w rozmaitych ośrodkach powstawały grupy artystów, których łączyło poczucie, że trzeba zrobić coś zupełnie innego, że przychodzi nowa epoka i sztuka musi być na miarę nowych czasów. Artyści zaczęli eksperymentować. I wtedy, w bardzo niewielkich odstępach czasu albo wręcz równolegle, pojawiły się tendencje futurystyczne, formistyczne, ekspresjonistyczne - powiedziała Morawińska.

Według niej, autorki wystawy tak ją skomponowały, aby uniknąć podziału sztuki tamtego okresu na style czy tendencje, a wskazać ośrodki miejskie, w których awangarda powstawała. - Stąd tytuł wystawy "Miejska rewolta". Zresztą awangarda była właściwie końcem Polski dworkowej, ziemiańskiej, a istotnie mocno była związana z miejskim żywiołem, z miastem - podkreśliła.

Na ekspozycji pokazano m.in. utrzymaną jeszcze w klimatach wojennych "Wieżę Babel II" - linoryt Stanisława Kubickiego; "Taniec wśród drzew" - linoryt z cyklu Topole; akwarelę Andrzeja Pronaszki "Procesja", akwarelę Tytusa Czyżewskiego "Zbójnik"; gwasze Marka Włodarskiego "Płyną po niebie" i "Wspomnienia z dzieciństwa" czy serigrafię Henryka Berlewiego "Mechanofaktura". Wystawę uzupełniają czasopisma oraz książki zaprojektowane przez wybitnych reprezentantów nowoczesnej typografii.

- Chociaż zazwyczaj wiąże się formizm z Krakowem, konstruktywizm z Warszawą, a surrealizm ze Lwowem, dokładniejsza analiza biografii artystów oraz zmiennych kolei ich praktyki twórczej komplikuje ten obraz - zauważa kuratorka Ewa Skolimowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie