×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Miłośnicy Nowej Huty mają do dyspozycji nowy krój czcionki do projektów kulturalnych

  • Autor: PAP
  • 12 wrz 2022 14:33
Miłośnicy Nowej Huty mają do dyspozycji nowy krój czcionki do projektów kulturalnych
Miłośnicy Nowej Huty mają do dyspozycji nowy krój czcionki do projektów kulturalnych, fot. shutterstock

Miłośnicy Nowej Huty mogą pobrać nowy krój czcionki "Huta" stworzonej na bazie historycznego liternictwa występującego na tablicach w tej dzielnicy. Jak wskazał Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, czcionka może być używana przy realizacji nowohuckich projektów kulturalnych i społecznych.

REKLAMA

Zdigitalizowany wzór liternictwa "Huta" udostępnił Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie na swojej stronie internetowej. Współczesny font został zaprojektowany został przez Dominikę Langosz, pod opieką artystyczną Anny Zabdyrskiej, w 2021 roku w związku z realizacją zadania dotyczącego wymiany tablic osiedlowych.

- W związku z wymianą nowohuckich tablic osiedlowych został stworzony wzór liternictwa charakterystyczny dla tego obszaru. Jego forma bazuje na literach dawnych tablic ulicowych krakowskiej Nowej Huty. Taki krój pisma nie pojawił się w żadnym innym miejscu - wyjaśniono.

Wąskie, charakterystyczne tylko dla tego miejsca litery opracowano w oparciu o ręczne liternictwo specjalnie dla Huty po 1959 roku, kiedy to nadano osiedlom nowe, funkcjonujące do czasów obecnych nazwy.

Zgodnie z opisem "Huta" to współczesny font o zmiennych parametrach (variable font) - zmienia się grubość odmian, od bardzo cienkich (thin) do bardzo grubych (black). W poszczególnych wersjach doszukać się można kształtów charakterystycznych blokowych liter, czasem masywnych, czasem cieńszych, z archiwalnych zdjęć z Nowej Huty.

- Litery te pojawiały się jako hasła na transparentach, niekiedy jako deklaracje realizacji planu, przy okazji doniosłych wieców na Alei Róż - wyjaśniono.

Zarówno wersje cienkie, jak i grube, oparte są na wspólnym rdzeniu, który pozwala zachować spójność form wszystkich odmian.

Zarząd Zieleni Miejskiej udostępnił do pobrania zdigitalizowany wzór liternictwa, aby mógł on służyć realizacji innych nowohuckich projektów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie