Młodzi projektanci umeblują plac Europejski i ulicę TowarowąPropertydesign.pl - 16-08-2016 12:02


W ramach inicjatywy Nowa Towarowa wybrano nowe meble miejskie dla obszaru ulicy Towarowej w Warszawie. Projekt zespołu BudCud to zestaw modularnych siedzisk z donicami i ażurowymi parasolami. Nowe meble już wkrótce tymczasowo zamieszkają na placu Europejskim – na stałe trafią one tam, gdzie zadecydują mieszkańcy Woli.

Pretekstem do ogłoszenia konkursu były wyniki ubiegłorocznego badania społecznego, przeprowadzonego w ramach projektu Nowa Towarowa. Badanie pozwoliło poznać problemy z jakimi mierzy się okolica oraz zdefiniować najważniejsze kierunki zmian. Jednym z częściej sygnalizowanych w badaniu problemów był brak atrakcyjnych przestrzeni do spędzania czasu i niedostatek zieleni.

Tę lukę wypełnił otwarty w maju tego roku plac Europejski, który cieszy się ogromną sympatią okolicznych mieszkańców – a niebawem, tymczasowo wypełni się również nowoczesnymi meblami miejskimi.

Koncepcja BudCud wybrana w ramach inicjatywy Nowa Towarowa to cała rodzina mebli w kolorze intensywnej czerwieni zaprojektowanych specjalnie dla Woli. Wykonane będą one z nowoczesnego tworzywa i ażurowej blachy – a poszczególne moduły można łączyć w większe całości i dowolnie zestawiać. Meble projektu BudCud mogą mieć zastosowanie na placach, w alejach, przy ulicach, czy na terenach zielonych, a niektóre siedziska będą mieć zintegrowaną donicę oraz ażurowy parasol, po którym będą piąć się rośliny.

Koszt produkcji mebli pokryje firma Ghelamco Poland. Trafią one na plac Europejski już we wrześniu, gdzie przez pewien okres mieszkańcy okolic Towarowej będą mogli je tutaj przetestować. Z inicjatywy Nowej Towarowej zorganizowane zostaną także warsztaty ogrodnicze. Docelowo nowe meble miejskie zaprojektowane dla Towarowej trafią do rąk jej mieszkańców – to oni zadecydują które punkty w ich okolicy będą dla nich najlepsze.

Nowa Towarowa to wspólne działanie Wolskiego Centrum Kultury, Miasta Stołecznego Warszawa, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich, Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, Muzeum Woli oddział Muzeum Warszawy oraz dwóch firm: Ghelamco Poland i Skanska.