REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Azji i Pacyfiku z wystawą o muzyce i tańcu w sztukach plastycznych Azji i Oceanii

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2022 12:42
Muzeum Azji i Pacyfiku z wystawą o muzyce i tańcu w sztukach plastycznych Azji i Oceanii
Muzeum Azji i Pacyfiku z wystawą o muzyce i tańcu w sztukach plastycznych Azji i Oceanii, fot. shutterstock

"Stworzone dźwiękiem. Muzyka i taniec w sztukach plastycznych Azji i Oceanii" to tytuł nowej wystawy w Muzeum Azji i Pacyfiku. - To nie tylko 170 eksponatów, związanych z instrumentami i tańcem, ale też możliwość usłyszenia dźwięków Azji i Pacyfiku w centrum Warszawy - podkreślają organizatorzy.

REKLAMA

Nową wystawę można oglądać od piątku.

-Na wystawie znajduje się 170 różnych obiektów, m.in. wycinanki, tkaniny, meble, naczynia, obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki. Odwiedzający będą mogli usłyszeć muzykę graną na instrumentach przedstawionych na oglądanych pracach.

Organizatorzy poinformowali, że na wystawie przygotowano stanowiska interaktywne, na których można sprawdzić wiedzę zdobytą na wystawie. - Jedną z atrakcji jest nagranie z indonezyjską tancerką, która zachęca odwiedzających do powtórzenia jej ruchów i zrobienia sobie selfie w lustrze - podali organizatorzy.

Cytowana w przesłanych PAP materiałach kurator wystawy Maria Szymańska-Ilnata mówi, że "taniec i muzyka towarzyszą najważniejszym momentom życia społeczności na całym świecie". - W dziełach plastycznych prezentowanych na wystawie uwiecznieni są muzycy, tancerze oraz sytuacje, ukazujące znaczenie muzyki w kulturach Azji i Oceanii. Dają wyobrażenie o różnych sposobach wyrażania emocji i relacji społecznych poprzez muzykę i taniec. Pomimo koncentracji na tematach eksponowanych dzieł plastycznych nie należy zapominać, że ich forma i zastosowane techniki artystyczne także zasługują na uwagę. Są to bowiem kunsztownie wykonane a czasem zadziwiające prace. Warto zatem zatrzymać się przy każdej z nich na dłużej i poznać jej historię, kontekst czy przeznaczenie - dodaje.

Zdaniem dyrektor muzeum Joanny Wasilewskiej "jest to jedyna wystawa w kraju, która pokazuje jak muzyka fascynuje artystów, którzy niejako próbują oddać jej kształt". - To wystawa, która mówi o znaczeniu muzyki w życiu społeczeństw, o jej wymiarze artystycznym i kulturowym. Wystawa "Stworzone dźwiękiem" pokazuje obiekty ilustrujące obchody świąt religijnych i świeckich w Azji i Oceanii.

Na ekspozycji znalazła się czerwona wycinanka przedstawiająca paradę z okazji chińskiego Nowego Roku, widać na niej korowód niosący smoka goniącego perłę. Na jednym z obrazów można zobaczyć obchody indyjskiego święta świateł Diwali. Na wystawie są też dzieła sławnych artystów z Azji. Jednym z nich jest rysunek światowej sławy malarza z Indonezji, Nyomana Gunarsy, przedstawiający rytualny taniec Baronga i Rangdy. W ostatniej części wystawy znajdują się prace polskich artystów, takich jak m.in. Andrzej Strumiłło i Aleksander Kobzdej.

Wystawa dla zwiedzających będzie dostępna od 25 listopada 2022 r. do 3 września 2023 r.

Najbliższa sobota i niedziela to weekend otwarcia wystawy "Stworzone dźwiękiem". Odbędą się m.in. warsztaty recyklingowe dla rodzin Kreatywne instrumenty, otwarte warsztaty tańca, pokazy filmów dokumentalnych i wykłady dotyczące ikonografii muzycznej, dźwięku w wietnamskiej kulturze Dong Son, malarstwa perskiego czy muzyki i instrumentów w sztuce Chin i Wietnamu.

Podobał się artykuł? Podziel się!