Ostatnie trzy lata Muzeum Etnograficzne w Krakowie badało środowiska małopolskich rzemieślników i post-rzemieślników, zajmujących się obróbką drewna lub/i metalu. Efekty tych poszukiwań udostępnione zostały właśnie na platformie www.rzemioslo2zero.pl.
Realizując w ostatnich latach rozmaite przedsięwzięcia etnodizajnerskie Muzeum Etnogrficzne rozpoznało wstępnie środowisko podkrakowskich rzemieślników. Nie byli to jednak rękodzielnicy, twórcy ludowi, przedstawiciele tzw. ginących zawodów czy producenci pamiątek cepeliowskich, lecz funkcjonujące na rynku lokalnym rodzinne firmy zajmujące się obróbką metalu i drewna. To one wsparły Muzeum w realizacji „parku doświadczeń kulturowych”, prezentowanego z dużym powodzeniem nie tylko w Polsce, ale także w Europie, czy w pracy nad wystawami czasowymi, sygnowanymi przez MEK. - Ten rodzaj doświadczeń pozwolił nam stwierdzić, że rzemieślnicy są znakomitym, a zarazem kompletnie niewykorzystanym potencjałem społecznym i kulturowym. Stanowią grupę zawodową dysponującą wąsko wyspecjalizowaną wiedzą i zaawansowaną praktyką politechniczną, zawsze z solidnym doświadczeniem przekładania zamiarów na rzeczywistość. Tym samym są wymarzonym partnerem przedsięwzięć dizajnerskich, architektonicznych i aranżacyjnych, a ich aktywność może mieć istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Ostatnie trzy lata (2015-2017) Muzeum poświęciło na badanie tego środowiska. Postanowiło zmierzyć potencjał działających w Małopolsce zakładów (kowalskich, ślusarskich, ciesielskich, stolarskich) dostarczających produktów i rozwiązań współczesnemu odbiorcy. Spadkobiercy dawnych rzemiosł – wbrew powszechnemu przekonaniu o zanikaniu ich zawodów – wciąż działają, a ich aktywność ma istotny wpływ na krajobraz kulturowy regionu oraz integrację społeczną jego mieszkańców. Muzeum rozpoczęło w ten sposób proces inwentaryzowania niedocenianych zasobów, zbierając dane, które w przyszłości pozwolą opisać proces zmian, jakie zachodzą w środowiskach tradycyjnych wytwórców. - Pytaliśmy naszych rozmówców o ich sposób pracy, o powód, dla którego wybrali swoje zajęcie, o relacje z klientami, ale także o pasje, sukcesy, porażki i codzienne życie. Wyniki badań pozwoliły nam na stworzenie tego serwisu. Mamy nadzieję, że platforma, prezentująca profile rzemieślników, ułatwi kontakt i dialog pomiędzy wytwórcami i ich potencjalnymi partnerami, przez co okaże się przydatnym narzędziem dla wszystkich, którzy chcą mieć wpływ na kształt świata wokół siebie - dodają.
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Dyrektor Generalny Majkut Design
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.