Nowa część wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - na antresoli w muzealnej galerii „Zagłada” - prezentuje losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani gettach.
"Zwiedzający zobaczą osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu zaledwie kilku spośród 600 gett utworzonych przez okupanta na ziemiach polskich" - poinformowała PAP Marta Dziewulska rzeczniczka prasowa Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Na wystawie można zobaczyć listy, dzienniki oraz grafiki i szkice, które dokumentują życie Żydów uwięzionych w gettach. Ich autorów i autorki, ludzi w różnym wieku, łączy traumatyczne doświadczenie izolacji, tęsknoty, lęku o własne życie i troski o bliskich.
Z archiwalnych dokumentów wyziera cierpienie związane z głodem, niepewność jutra i poczucie bliskości śmierci. Te wszystkie uczucia odnajdujemy w zapiskach i rysunkach pochodzących ze zbiorów Muzeum POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. "Cóż my znaczymy wobec świata, drobne dwie istoty, którym nie dozwolono się kochać. Słusznie to powiedziałaś: jak to dobrze, że wolno nam jeszcze tęsknić" - czytamy w liście Izraela Aljuche Orenbacha z getta w Tomaszowie Mazowieckim, który w lipcu 1941 roku napisał do Edith Blau w Minden w III Rzeszy.
"Jakie to głupie, ale krok przed śmiercią troszczę się o mój pamiętnik, … nie chciałabym by skończył gdzieś marnie w piecu czy na śmietniku. Chciałabym, by go ktoś znalazł, bodaj Niemiec i by przeczytał" - napisała 22 września 1942 r. w swym dzienniku Miriam Chaszczewacka z getta w Radomiu.
Eliszewa Binder, uwięziona w getcie w Stanisławowie, w marcu 1942 r. opisała w dzienniku, jak wstrząsnęła nią śmierć dziadka i że ukryli ten fakt przed matką, ponieważ "jest jej bez tego dostatecznie źle".
Na wystawie, oprócz zapisków, możemy obejrzeć także rysunki, na przykład "Obrazki domowe. 18 szkiców z natury" Elżbiety Nadel, które wykonała w 1942 roku ilustrując życie codzienne toczące się w jednym z mieszkań getta we Lwowie.
Dokumenty i grafiki prezentowane w ramach stałej instalacji przedstawiające getta w różnych miastach okupowanej Polski będą systematycznie wymieniane. Dzięki temu zwiedzający będą mogli poznać jak najwięcej świadectw. Pierwsze z nich można już oglądać na antresoli w galerii "Zagłada" na wystawie stałej Muzeum POLIN - poinformowała realizatorka tej części wystawy i kuratorka Joanna Fikus.
Wystawa stała Muzeum Historii Żydów polskich POLIN to wędrówka przez tysiąc lat historii Żydów polskich, od średniowiecza do współczesności.
Więcej informacji o wystawie stałej: www.polin.pl/pl/wystawa-stala. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, założyciel Susuł & Strama Architekci
Architekt, właściciel Plus Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
architekt, założyciel Mode:lina Architekci
Architekt, założyciel BJK Architekci