×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach po remoncie. Już planuje nową wystawę stałą

  • Autor: PAP
  • 17 mar 2020 13:25
W marcu muzeum udało się pozyskać środki na stworzenie nowoczesnej stałej wystawy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, fot. Unsplash

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach otrzymało 1,8 mln zł na stworzenie stałej wystawy poświęconej poetce urodzonej w Suwałkach. Niedawno zakończył się remont muzeum.

REKLAMA

Muzeum w styczniu tego roku zakończyło remont obiektu, który trwał ponad dwa lata. Generalny remont, od fundamentów po dach, objął m.in. prace przy ścianach konstrukcyjnych, remont dachu, wymianę stolarki okiennej, wymianę tynków, podłóg, posadzek i elewacji.

W ramach inwestycji zagospodarowany został także teren wokół muzeum. Inwestycja kosztowała ponad 3 mln zł. 1,8 mln zł, to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Muzeum nie było remontowane od prawie 40 lat.

W marcu muzeum udało się pozyskać środki na stworzenie nowoczesnej stałej wystawy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej. Pieniądze pochodzą z programu unijnego Interreg Polska-Litwa. "Przed remontem mieliśmy stałą wystawę, którą można oglądać do dziś, ale mamy nowe czasy i inne wymagania społeczne. Nowa wystawa będzie wyjątkowa" - powiedziała PAP kierownik muzeum Magdalena Wołowska-Rusińska.

Wołowska-Rusińska dodała, że będzie to wystawa narracyjna, z bogatą scenografią, z rozbudowaną wizualizacją teatralną. Wystawa będzie także oparta o nowoczesne techniki wizualne i multimedialne. Ma być gotowa do końca 2021 roku. Muzeum im. Marii Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk, ale także dla turystów, którzy będąc w Suwałkach chcą zobaczyć miejsce, gdzie poetka się urodziła.

Muzeum otwarte zostało 23 sierpnia 1973 roku, a od 1975 roku jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Można tam oglądać stałą wystawę pt. "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu". Muzeum mieści się w budynku, w którym 23 maja 1842 roku poetka się urodziła i spędziła pierwszych siedem lat dzieciństwa.

Muzeum znajduje się na posesji o powierzchni ok. 0,5 ha. Zajmują ją, oprócz głównego budynku, plac z tzw. pałacykiem, wybudowany w latach 1911-1912 oraz ogród w stylu angielskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie