REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Książąt Czartoryskich z gigantyczną dotacją na aranżację wnętrz

  • Autor: PAP
  • 09 lis 2017 15:33
Muzeum Książąt Czartoryskich z gigantyczną dotacją na aranżację wnętrz
Kraków, fot. pixabay

Ponad 31 mln zł dotacji uzyskało Muzeum Narodowe w Krakowie na dokończenie remontu i aranżację wnętrz Muzeum Książąt Czartoryskich. Jego otwarcie jest planowane w grudniu 2019 r. W konkursie na aranżację przestrzeni Pałacu Książąt Czartoryskich zwyciężyła pracownia ART FM.

REKLAMA

Środki przyznane muzeum podchodzą z unijnego programu "Infrastruktura i Środowisko 2014-20". Pieniądze będą przeznaczone na prace budowlane i wykończeniowe w pałacu (tym na instalacje elektryczne, wentylacyjno-klimatyzacyjne i sanitarne), na aranżację wnętrz, przygotowanie nowej ekspozycji oraz konserwację i digitalizację obiektów z kolekcji Czartoryskich, które będą pokazywane zwiedzającym. Konserwacji poddanych zostanie także ponad 130 historycznych gablot.

- Prowadzimy rozmowy dotyczące projektowania poszczególnych sal. Harmonogram prac jest intensywny, bo chcemy w grudniu 2019 r. otworzyć Muzeum Książąt Czartoryskich dla widzów, a kilka miesięcy później także pobliski Arsenał - mówił na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej. Dodał, że po remoncie w muzeum pojawią się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

- Chcemy, żeby Pałac Książąt Czartoryskich było miejscem żywym, by funkcjonowała tam przestrzeń wspólna dedykowana działaniom edukacyjnym oraz nowa, stylowa kawiarnia. Myślę, że za 25 miesięcy zwiedzający wejdą do przestrzeni zaskakującej, ale bardzo komfortowej i dostosowanej także do oczekiwań widzów młodszego pokolenia - powiedział Betlej.

Scenariusz nowej prezentacji zbiorów przygotowali dotychczasowi kustosze Muzeum Czartoryskich. Zakłada on pokazanie w 24 salach na pierwszym i drugim piętrze pałacu ok. 1,1 tys. obiektów w tym obrazów, rzeźb, tkanin, przedmiotów codziennego użytku, militariów. W osobnym pomieszczeniu znajdzie się najsłynniejsze dzieło z kolekcji Czartoryskich - "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci.

Po raz pierwszy - jak zaznaczył Betlej - będą prezentowane m.in. grafiki i w szerszym niż dotychczas zakresie sztuka Dalekiego i Bliskiego Wschodu. Osobną salę uzyska Biblioteka Książąt Czartoryskich, w której są m.in. rękopisy iluminowane i dokumenty historyczne.

W konkursie na aranżację przestrzeni Pałacu Książąt Czartoryskich zwyciężyła pracownia ART FM Sp. z o.o. Przedstawiony przez nią projekt zakłada - minimalną ingerencję we wnętrza, tak by wydobyć historyczny charakter budynku i podkreślić walory prezentowanych w nim zbiorów sztuki. Prace projektowe potrwają do końca stycznia 2018.

Kolekcja Czartoryskich w grudniu 2016 r. zakupiona za 100 mln euro liczy ok. 86 tys. obiektów muzealnych i ok. 250 tys. bibliotecznych: książek, rękopisów, starodruków. Najbardziej znane dzieła to "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci oraz "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta. W kolekcji są też m.in. akt Hołdu Pruskiego z 1525 r. czy rękopisy "Roczników" Jana Długosza.

Prace budowlane na dziedzińcu pałacu ruszyły w listopadzie 2010 r., a latem 2011 r. w budynku. Przebudowane zostały zabytkowe wnętrza, odrestaurowane elewacje i okna z witrażami, wymieniono dach. Wykonane zostały nowe instalacje m.in. sanitarne, elektryczne, klimatyzacja oraz instancja oddymiania. Powstała nowa stacja transformatorowa. Zbudowano też szklany dach nad dziedzińcem oraz szklaną kładkę, która na wysokości drugiego piętra łączy budynek frontowy z oficyną.

Koszt dotychczasowych prac to 27,4 mln zł. Szacuje się, że na dokończenie inwestycji potrzeba w sumie 43,5 mln zł (z czego 31 mln 80 tys. zł to uzyskana dotacja, a reszta to wkład własny muzeum gwarantowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego).

Jednocześnie z remontem Pałacu Fundacja Książąt Czartoryskich trwa przebudowa i remont konserwatorski Arsenału z Basztą Stolarską i Ciesielską. Prace potrwają do końca 2019 r. i będą kosztować ok. 10 mln zł, z czego ok. 6,8 mln zł pochodzi z dotacji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK). (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie