×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Niepodległości zaprezentuje słynny portret Józefa Piłsudskiego

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2022 15:24
Muzeum Niepodległości zaprezentuje słynny portret Józefa Piłsudskiego
Muzeum Niepodległości zaprezentuje słynny portret Józefa Piłsudskiego, fot. shutterstock

W czwartek Muzeum Niepodległości, w ramach Galerii Jednego Obiektu, zaprezentuje obraz autorstwa Edwarda Okunia „Marszałek Józef Piłsudski” z 1919 roku. Jego stylistyka nawiązuje do sztuki staroegipskiej i jest utrzymana w stylu art déco.

REKLAMA

Edward Okuń (1872-1945) był jednym z czołowych przedstawicieli polskiego modernizmu i secesji. Jego zainteresowanie sztuką starożytnego Egiptu datuje się na okres prac nad secesyjnymi ilustracjami do wydania "Faraona" Bolesława Prusa przygotowanego przez słyną oficynę Gebethnera i Wolffa w 1914 r. Portret Marszałka Piłsudskiego, który powstał w 1919 roku, nawiązuje do przedstawienia faraona Ramzesa XIII. Ukazuje realistyczny profil Marszałka, na tle ornamentu art déco, odzianego w mundur Legionów Polskich, z mieczem w wyciągniętej prawej ręce. Z tyłu, swymi rozpostartymi skrzydłami, obejmuje go biały orzeł. Miecz przedstawiony na portrecie to prawdopodobnie Szczerbiec - koronacyjny miecz królów Polski. Obecnie portret znajduje się w prywatnej kolekcji.

Obraz był wykorzystywany na plakatach w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 1928 r. Jest również świadectwem dramatycznych wydarzeń z września 1939 r. Podczas niemieckiego ostrzału Starego Miasta ucierpiała kamienica, w której mieszkał Okuń. W lewym górnym rogu widnieje ślad po odłamku oraz notatka artysty: "Pocisk z dnia 24 WRZEŚNIA 1939 roku". Artysta nie doczekał zakończenia II wojny światowej, zginął na skutek przypadkowego postrzału podczas walk niemiecko-sowieckich 17 stycznia 1945 roku w Skierniewicach. Obecnie jego obrazy są popularne na rynku sztuki. Ich ceny aukcyjne sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Obraz zostanie zaprezentowany w czwartek 22 lutego o godzinie 13.00 w Muzeum Niepodległości w Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie