REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Okręgowe zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

  • Autor: PAP
  • 23 gru 2021 14:34
Muzeum Okręgowe zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”
Muzeum Okręgowe zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, fot. shutterstock

Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które kolekcjonuje fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej w 1897 r., pod kierownictwem Jana Styki pokazało w czwartek kolejną pozyskaną część dzieła. Została ona zakupiona dzięki wsparciu resortu kultury oraz woj. małopolskiego.

REKLAMA

Tarnowskie muzeum od 1977 r. zbiera części dzieła rozsiane po świecie. Posiada ich już 24, z czego 22 są jego własnością - dwa obrazy znajdują się w depozycie.

Jak poinformował dyrektor placówki Kazimierz Kurczab podczas uroczystej prezentacji w Galerii Panorama, 24. fragmentem w kolekcji jest obraz o wymiarach 60 x 116 cm, stanowiący jedną z centralnych scen "Panoramy".

"Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca - sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów" - wskazał przedstawiciel muzeum.

Dyrektor przekazał, że nowy fragment został nabyty za 116 tys. zł w jednej z galerii sztuki w Krakowie - wcześniej należał do osoby prywatnej. 92 tys. zł stanowiła dotacja ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z programu nakierowanego na rozbudowę zbiorów muzealnych, a 24 tys. zł - wsparcie z budżetu województwa małopolskiego.

Obraz będzie prezentowany wraz z pozostałymi fragmentami w "Galerii Panorama" mieszczącej się w budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

"Panorama Siedmiogrodzka" przedstawiała zwycięską bitwę o Sybin w 1849 r., w której oddziałami węgierskimi dowodził gen. Józef Bem. Została namalowana przez polskich i zagranicznych artystów pod kierownictwem Jana Styki w 1897 r. Dzieło zamówili Węgrzy z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów. Panoramę malowano w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka". Jej wymiary były takie same jak "Panoramy Racławickiej": 120 m obwodu i 15 m wysokości.

Po raz pierwszy dzieło zostało pokazane w rotundzie na terenie budapesztańskiego Parku Varosliget w marcu 1898 r., w 50. rocznicę wybuchu węgierskiego powstania przeciwko Austriakom. Towarzystwo akcyjne, założone w celu sfinansowania kosztów namalowania panoramy przeliczyło się jednak co do spodziewanych zysków z publicznych prezentacji. Dlatego Jan Styka, nie widząc szans na wyegzekwowanie od zleceniodawców umówionej sumy, zwinął obraz na walec i w 1900 r. wywiózł na ziemie polskie. W 1907 r. Panorama została po raz ostatni pokazana publiczności w Warszawie w rotundzie przy ul. Karowej.

Ostatecznie Styka podjął decyzję o pocięciu Panoramy na kilkadziesiąt fragmentów, które oprawiono w ramy i sprzedano jako obrazy sztalugowe. Nie wiadomo dokładnie, na ile fragmentów dzieło zostało podzielone, ale ostatnie badania tarnowskich muzealników mówią o 100-110 obrazach. Wszystkie były sygnowane; zwykle podpis Jana Styki znajduje się w prawym dolnym rogu płótna.

Do dzisiaj udało się zidentyfikować ok. 40 obrazów, które są lub były pozostałością po Panoramie, ich łączna powierzchnia nie przekracza 1/3 całego dzieła. Trzy fragmenty znane są tylko z przedwojennych reprodukcji i nie ma pewności czy zachowały się do współczesności. Pozostałe znane fragmenty znajdują się w polskich muzeach w Warszawie, Krośnie i Łęczycy. Kilka znajduje się w rękach prywatnych. Przedstawiciele placówki zapewniają, że poszukiwania kolejnych części wciąż trwają.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie