Muzeum Pamięci Sybiru zachęca Sybiraków do współtworzenia wystawy stałejPAP - 05-05-2020 13:47


"Zapamiętani" – to najnowsza akcja Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które chce w ten sposób zachęcić Sybiraków i ich rodziny do tworzenia powstającej wystawy stałej muzeum. Prosi o przesyłanie współczesnych zdjęć, które znajdą się na tej wystawie.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską instytucją zajmującą się m.in. tematyką deportacji Polaków na Wschód. Muzeum powołane zostało w 2017 r., jego siedziba powstała pod koniec ubiegłego roku. Znajduje się w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. Powstał też nowy budynek.

W muzeum trwają prace przy montażu wystawy stałej, których zakończenie planowane jest na 2021 rok. "Na wystawie stałej muzeum chronologia przeplata się z opowieścią tematyczną" - powiedział Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru.

Ekspozycja podzielona będzie na dwie części: pierwsza będzie dotyczyła historii wywózek, druga będzie omawiała zsyłki. Na wystawę będzie wchodziło się przez zabytkowy wagon, którym wywożono ludzi na Sybir. Następnie będzie się przechodziło do kolejnych przestrzeni i poznawało historię, która będzie opowiedziana poprzez m.in. relacje i pamiątki Sybiraków.

Finałowa sala - jak opowiadał Roguz - upamiętni Sybiraków i ich rodziny rozrzucone po całym świecie. Właśnie w tej sali znajdą się współczesne fotografie, o które prosi muzeum.

W ramach akcji "Zapamiętani" poszukiwani są Sybiracy i ich rodziny: dzieci, wnukowie, prawnukowie, którzy zechcieliby przesłać swoje aktualne fotografie - mówi Roguz.

Zdjęcia muszą być zrobione zgodnie z określonymi wytycznymi. Chodzi m.in. o wybranie tła, ustawienie się odpowiednio w strumieniu światła i odpowiednie skadrowanie zdjęcia. Muzeum prosi też, aby nie zapomnieć o uśmiechu. Zdjęcia można przesyłać na maila. Szczegóły są na stronie internetowej muzeum.

Akcja "Zapamiętani" to kolejna inicjatywa, którą Muzeum Pamięci Sybiru chce angażować nie tylko osoby zainteresowane tematyką Sybiru. W kwietniu na swoim profilu prowadziło kampanię społeczną "Po ilu kilometrach", zwiększającą świadomość o zsyłkach na Sybir. Muzeum przybliża też tematykę Sybiru poprzez publikację przystępnych tekstów historycznych, zdjęć eksponatów i kryjących się za nimi historii czy fragmentów relacji Sybiraków.

Budowa siedziby Muzeum Pamięci Sybiru zakończyła się w ubiegłym roku. Ma zostać otwarte 17 września 2021 r. Muzeum jest finansowane ze środków MKiDN oraz z budżetu miasta. Budowa stanu surowego ma kosztować 37 mln zł. Około 14 mln zł pochodzi z budżetu ministerstwa kultury. Samo muzeum otrzymało też z MKiDN z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko 6,8 mln zł na utworzenie wystawy stałej i wyposażenie placówki.(PAP)

Autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ joz/