REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Podkarpackie z wystawą upamiętniającą Ignacego Łukasiewicza

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 01 sie 2022 11:30
Muzeum Podkarpackie z wystawą upamiętniającą Ignacego Łukasiewicza
Wystawę przypominającą postać i dokonania twórcy polskiego przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza otwarto w niedzielę w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, fot. Muzeum Podkarpackie w Krośnie

W tym roku mija 200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza. Z tej okazji Muzeum Podkarpackie w Krośnie stworzyło wystawę opowiadającą o życiu polskiego wynalazcy.

REKLAMA

  • W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza - twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej.
  • By uczcić jego pamięć i osiągnięcia, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza.
  • Muzeum Podkarpackie w Krośnie stworzyło wystawę ku czci wynalazcy, którą można oglądać do końca września 2022 r.

Wystawa ta jest okazją do przedstawienia starannie opracowanych materiałów ikonograficznych, a także nielicznych pamiątek dotyczących życia i działalności naftowej jednego z najwybitniejszych Polaków.

Wiek XIX to przełomowy okres w dziejach ludzkości, wyróżniający się niespotykanym wcześniej tempem rozwoju myśli technicznej. Swój istotny wkład w światową rewolucję przemysłową i kulturową mieli również znamienici Polacy. Naukowcy i wynalazcy, tacy jak Maria Skłodowska-Curie i Jan Szczepanik, a także artyści i poeci związani z nurtem pozytywizmu: Bolesław Prus i Henryk Sienkiewicz, którzy poprzez swoje twórcze dokonania wnieśli nieoceniony wkład w rozwój cywilizacyjny Europy i świata. Takim zasłużonym naukowcem i wynalazcą był z całą pewnością Ignacy Łukasiewicz, którego pionierska działalność naftowa dała początek jednej z najważniejszych obecnie gałęzi przemysłu na świecie. Pierwsza kopalnia ropy naftowej, założona w 1854 roku w Bóbrce przez nieformalną spółkę Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy, stała się impulsem do wydobywania tego surowca na skalę przemysłową.

Istotnym elementem wystawy jest również prezentacja jednej z najcenniejszych na świecie kolekcji lamp naftowych, znajdującej się w zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie oraz wiernej kopii prototypu pierwszej lampy naftowej Ignacego Łukasiewicza, wykonanej przez Adama Bratkowskiego w 1853 roku. Lampa ta była używana przez Ignacego Łukasiewicza i Jana Zeha, współwynalazcę nafty oświetleniowej, wyłącznie do celów laboratoryjnych, co umożliwiło konstrukcję w pełni funkcjonalnych lamp, z których pierwsza zapłonęła 31 lipca 1853 roku podczas nocnej operacji przeprowadzonej w Szpitalu U Pijarów na lwowskim Łyczakowie. Doskonałym uzupełnieniem wystawy prezentującej dokonania Ignacego Łukasiewicza są fotografie różnorodnych lamp naftowych, zarówno tych najcenniejszych, bogato zdobionych lamp salonowych, jak i tych najpopularniejszych i najprostszych. Lampy naftowe pojawiły się w domach milionów ludzi na całym świecie zaledwie już po kilku latach od wynalezienia nafty, a tanie i doskonałej jakości światło przestało być przywilejem ludzi bogatych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie