REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Powstania Wielkopolskiego z nową i większą ekspozycją

  • Autor: PAP
  • 12 gru 2017 16:30
Muzeum Powstania Wielkopolskiego z nową i większą ekspozycją
fot. shutterstock

Około milion złotych kosztowała przebudowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu. Ekspozycję, zajmującą większą niż dotąd powierzchnię, będzie można oglądać od najbliższej soboty.

REKLAMA

Jak podkreślił we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN) Tomasz Łęcki, nowa wystawa została przygotowana już z myślą o przyszłorocznych obchodach 100. rocznicy wybuchu zwycięskiej insurekcji. Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest oddziałem WMN.

"Na setną rocznicę wybuchu powstania z pewnością jeszcze nie będzie nowego budynku muzeum, ale chodzi nam o to, by ta istniejąca placówka była muzeum na nowo przeżywanym. Stąd pomysł dokonania zmian prawie całej ekspozycji" - powiedział.

Przebudowa wystawy w Odwachu i związany z nią remont wnętrz obiektu na Starym Rynku pozwolił na nieznaczne powiększenie powierzchni wystawienniczej. Po likwidacji gabinetu dyrektora i sekretariatu zajmuje ona 340 mkw.

Ekspozycja ma nową aranżację, wzbogacono ją o nowe zabytki, plansze i liczniejsze multimedia. Jak podkreślił Łęcki, są też nowe wątki w historii opowiadanej na wystawie.

"Wędrówka zaczyna się od wydarzeń XIX wieku, potem oglądamy Poznań w przededniu powstania, powitanie Ignacego Jana Paderewskiego przez poznaniaków. Kolejne sale związane są już bezpośrednio z powstaniem wielkopolskim. Udało nam się pozyskać dodatkowe egzemplarze broni z tamtego okresu, zaaranżowaliśmy pole walki gdzieś w Wielkopolsce. Opowieść kończymy w salonie mieszczańskim z fortepianem, meblami i zdjęciami przypominającymi przedwojenny Poznań" - powiedział.

"Wprowadziliśmy doprecyzowanie wątków przedpowstańczych; chcemy przypomnieć, że w Wielkopolsce, gdy trzeba, skutecznie walczono, ale przede wszystkim dbano o kondycję narodu, o poziom ekonomiczny i o język. Chcemy też podkreślić to, co jednak nadal umyka opinii ogólnopolskiej, że powstanie miało znaczenie ogólnonarodowe i wniosło ogromny wkład w odzyskanie i utrzymanie niepodległości" - dodał Łęcki.

Uroczyste otwarcie nowej ekspozycji stałej nastąpi w piątek. Placówka zostanie otwarta dla publiczności w sobotę. Poprzednią ekspozycję muzeum, otwartą w 2008 r., zobaczyło ok. 150 tys. osób.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło w Poznaniu 27 grudnia 1918 r. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 r., kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia oswobodzono większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. Front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie