Niemal sto pięćdziesiąt wystaw, osiemdziesiąt jeden publikacji, ponad tysiąc prac w kolekcji oraz więcej niż milion odwiedzających. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie świętuje swoje osiemnaste urodziny. Z tej okazji zaplanowano wielkie świętowanie na Placu Defilad oraz otwarcie nowej wystawy.
Muzeum powstało dokładnie 29 kwietnia 2005 r. w Warszawie, na mocy porozumienia ówczesnego Ministra Kultury Waldemara Dąbrowskiego i ówczesnego prezydenta m.st. Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W zbiorach MSN, obok dzieł artystów, których twórczość należy do kanonu sztuki najnowszej, takich jak Magdalena Abakanowicz, Mirosław Bałka, Miriam Cahn, Thomas Hirschhorn, Sanja Iveković, Teresa Margolles, Wilhelm Sasnal, Wolfgang Tillmans czy Cecilia Vicuña, znajdują się też neony, plakaty czy sztuka postinternetowa. Każdego roku kolekcję zasilają nowe prace. Przez 18 lat weszły do niej artefakty, które są dorobkiem tak istotnych ośrodków powojennej sztuki polskiej jak Galeria Foksal, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, Konstrukcje w Procesie, Galeria Wymiany czy kultowe pracownie na warszawskiej ASP prowadzone przez Oskara Hansena i Grzegorza Kowalskiego.
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzy się w 2024 roku na placu Defilad. Pierwszą wystawą będzie obszerna, przekrojowa wystawa muzealnej kolekcji.
MSN szybko przyzwyczaił swoją publiczność do nieoczywistych wyborów – ekspozycji o kulturze rave, sztuce kinetycznej Europy Wschodniej, chińskiej awangardzie, twórczyniach i twórcach antyfaszystowskich, emancypacyjnej edukacji, ale też do monograficznych wystaw poświęconych twórczości postaci wielkiego formatu: Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wróblewskiego, Zofii Rydet, Ediego Hili czy Marii Bartuszovej.
Marką samą w sobie stał się też festiwal „Warszawa w Budowie” organizowany nieprzerwanie od 2009 roku. Lokalność, miasto, jego historia i możliwe scenariusze na przyszłość, a także jego społeczności to także tematy działań Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
W piątek 12 maja zostanie otwarta nowa wystawa w pawilonie MSN – Muzeum nad Wisłą. „Bez mistrza, bez pana. Ruchomy obraz i feministyczne tworzenie światów” to ekspozycja prezentująca filmy o kobietach tworzone przez kobiety. Na pokaz składają się różnorodne stylistycznie prace. Ich wspólnym mianownikiem jest przynależność do gatunku non-fiction – filmu niefabularnego, który obejmuje między innymi dokumenty, film eksperymentalny, sztukę wideo, film edukacyjny, a także docu-fiction (czyli film dokumentalny z elementami fikcji).
Vice Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Prezes Zarządu, Współwłaściciel, Architekt-Partner APA Wojciechowski Architekci
Projektant, Członek Zarządu Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Projektant Pracownia Architektoniczna 1997 sp. z o.o.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture