REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki w Łodzi ruszyło z cyklem podkastów "NUŻ w UHU"

  • Autor: PAP
  • 19 sie 2021 12:35
Muzeum Sztuki w Łodzi ruszyło z cyklem podkastów "NUŻ w UHU"
"NUŻ w UHU" to nowy projekt podkastowy, który ma przybliżyć odbiorcom bieżące działania Muzeum Sztuki w Łodzi, fot. shutterstock

"NUŻ w UHU" to nowy projekt podkastowy, który ma przybliżyć odbiorcom bieżące działania Muzeum Sztuki w Łodzi. Obok informacji i zapowiedzi na platformie Spotify publikowane będą rozmowy z artystami, kuratorami i fragmenty prac audialnych. Podcasty wyreżyseruje Agnieszka Obszańska.

REKLAMA

"W Muzeum Sztuki staramy się na różne sposoby nawiązywać do tradycji spuścizny awangardowej i czerpać z najlepszych wzorców budowanych w niej komunikatów - dotyczy to również działań promocyjnych. Mamy nadzieję, że nie inaczej będzie w przypadku zainaugurowanego właśnie projektu podkastowego NUŻ W UHU, do którego poprowadzenia zaprosiliśmy Agnieszkę Obszańską. Już sam tytuł może przypominać +Jednodńuwkę futurystuw+ - +Nuż w bżuhu+, czyli niekonwencjonalne wydawnictwo, za którym stała niepokorna i ekstrawagancka grupa futurystów polskich" - poinformowała PAP Katarzyna Szklarek-Zarębska z Muzeum Sztuki, która koordynuje produkcję podkastów.

Do realizacji cyklu muzeum zaprosiło dziennikarkę radiową Agnieszkę Obszańską, której głos jednoznacznie kojarzy się z kulturą. W Programie III Polskiego Radia przez lata zajmowała się tą właśnie dziedziną, m.in. w programach "Teren Kultura" i "Radiowy Dom Kultury". Obecnie w Radiu 357 prowadzi program "Obszary". Obszańska będzie nie tylko reżyserować podkasty, ale również prowadzić je i wzbogacać autorskimi nagraniami terenowymi.

W pierwszym podkaście, już dostępnym na Spotify, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan opowiada o "Jednodńuwce Futurystuw", historii powstania Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.", a także "przekonuje do myślenia utopijnego, które jak nic innego poszerza horyzonty". W opowieść wpleciono fragmenty zapisów dźwiękowych wydarzeń artystycznych, audycji i audiobooka.

Jak zapowiadają realizatorzy, w kolejnych odcinkach znajdą się zapowiedzi wystaw i innych wydarzeń planowanych przez muzeum, rozmowy z artystami, kuratorami, a także zaproszonymi gośćmi. Podobnie jak w pierwszym podkaście, także w kolejnych ważną rolę odgrywać będą fragmenty prac audialnych i ścieżek dźwiękowych filmów wideo z kolekcji muzeum oraz nagrania towarzyszące wystawom.

"Nuż w bżuhu", do którego nawiązuje nowy cykl Muzeum Sztuki, to wydawnictwo, które zostało opublikowane w formie plakatu, pierwszy raz rozpowszechnione na ulicach Krakowa 13 listopada 1921 roku, a dwa tygodnie później także w Warszawie. Afisz przygotowała grupa futurystów polskich, zredagowali go Anatol Stern i Bruno Jasieński. Stanowił prowokację ze względu na zapis fonetyczny jawnie i świadomie lekceważący zasady ortografii.

"+Nuż w bżuhu+ zawierał współczesną poezję eksperymentalną, artykuły i recenzje w nowatorskiej konwencji, czyli poszerzał horyzonty. Podobny cel stawiamy przed naszym projektem podcastowym, również opartym na zasadach żywego słowa mówionego" - wyjaśniła Szklarek-Zarębska.

Cykl podkastów związany jest z obchodzonym w tym roku 90-leciem otwarcia stałej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej grupy "a.r.", reprezentującej m.in. kubizm, futuryzm, konstruktywizm, puryzm, neoplastycyzm i surrealizm. Po raz pierwszy została ona udostępniona publiczności 15 lutego 1931 roku; od tej pory zbiór jest konsekwentnie poszerzany, dzięki czemu Muzeum Sztuki w Łodzi jako jedyne w Polsce posiada tak bogate zasoby światowej sztuki XX i XXI wieku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie