"Zwichnięty czas" - taki, który wymyka się normom i linearnemu myśleniu - jest tematem głównym wystawy, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja to artystyczny komentarz do codziennego doświadczania problemów globalnych i lokalnych.
- W prezentowanych na wystawie pracach to, co intymne, przenika się z tym, co planetarne. Dla części artystek i artystów punktem wyjścia są pamięć oraz prywatne narracje snute poprzez materialność przedmiotów, fotografii, wideo czy dźwięku. Jest to widoczne w pracach Mai ∀. Ngom, Kuby Stępnia czy Magdaleny Franczak. Marta Krześlak i Agnieszka Polska poprzez medium rzeźby i wideo opowiadają o uwikłaniu jednostki i społeczeństwa w katastrofę klimatyczną. Inne twórczynie - Pauline Boudry / Renate Lorenz - postulują emancypację grup mniejszościowych - informuje Muzeum w materiałach przesłanych PAP.
Motywem łączącym prace kilkunastu artystów jest tytułowy "Zwichnięty czas" - taki, który wypadł z ram, wymyka się normom i linearnemu myśleniu. W takim wymiarze mieszają się relacje między przeszłością, przyszłością i teraźniejszością, a także tym, co prywatne i wspólne. Jak objaśniają organizatorzy, wystawa proponuje refleksję nad upływem czasu i sposobami jego doświadczania, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Sugerują, że norma, w centrum której znajduje się człowiek i do której jesteśmy przyzwyczajeni, już nie działa, czego konsekwencje odczuwamy nie tylko my, ale również inne gatunki i cały ekosystem.
Wystawa ma być nie tylko artystycznym komentarzem do codziennego doświadczania problemów globalnych, lokalnych i prywatnych, ale jednocześnie zaproszeniem do wspólnego poszukiwania alternatyw dla dotychczasowych sposobów doświadczania czasu. Taką możliwość daje np. odczuwanie upływu czasu poprzez ciało, wsłuchanie się w jego rytm. Jak podkreślają organizatorzy, sprzyja temu przestrzeń wystawy - można w niej wyrwać się z ciągłego biegu i skierować swoją uwagę na kwestie, które do tej pory nam umykały.
Wernisaż wystawy "Zwichnięty czas" odbędzie się w piątek o godz. 18; w siedzibie Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego będzie można oglądać ją do 18 września.
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt