×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Sztuki w Łodzi z wystawą "Zwichnięty czas"

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2022 16:58
  • Aktualizacja: 03 cze 2022 15:34
Muzeum Sztuki w Łodzi z wystawą "Zwichnięty czas"
Muzeum Sztuki w Łodzi z wystawą "Zwichnięty czas", fot. shutterstock

"Zwichnięty czas" - taki, który wymyka się normom i linearnemu myśleniu - jest tematem głównym wystawy, która w piątek zostanie otwarta w Muzeum Sztuki w Łodzi. Ekspozycja to artystyczny komentarz do codziennego doświadczania problemów globalnych i lokalnych.

REKLAMA

- W prezentowanych na wystawie pracach to, co intymne, przenika się z tym, co planetarne. Dla części artystek i artystów punktem wyjścia są pamięć oraz prywatne narracje snute poprzez materialność przedmiotów, fotografii, wideo czy dźwięku. Jest to widoczne w pracach Mai ∀. Ngom, Kuby Stępnia czy Magdaleny Franczak. Marta Krześlak i Agnieszka Polska poprzez medium rzeźby i wideo opowiadają o uwikłaniu jednostki i społeczeństwa w katastrofę klimatyczną. Inne twórczynie - Pauline Boudry / Renate Lorenz - postulują emancypację grup mniejszościowych - informuje Muzeum w materiałach przesłanych PAP.

Motywem łączącym prace kilkunastu artystów jest tytułowy "Zwichnięty czas" - taki, który wypadł z ram, wymyka się normom i linearnemu myśleniu. W takim wymiarze mieszają się relacje między przeszłością, przyszłością i teraźniejszością, a także tym, co prywatne i wspólne. Jak objaśniają organizatorzy, wystawa proponuje refleksję nad upływem czasu i sposobami jego doświadczania, zarówno w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Sugerują, że norma, w centrum której znajduje się człowiek i do której jesteśmy przyzwyczajeni, już nie działa, czego konsekwencje odczuwamy nie tylko my, ale również inne gatunki i cały ekosystem.

Wystawa ma być nie tylko artystycznym komentarzem do codziennego doświadczania problemów globalnych, lokalnych i prywatnych, ale jednocześnie zaproszeniem do wspólnego poszukiwania alternatyw dla dotychczasowych sposobów doświadczania czasu. Taką możliwość daje np. odczuwanie upływu czasu poprzez ciało, wsłuchanie się w jego rytm. Jak podkreślają organizatorzy, sprzyja temu przestrzeń wystawy - można w niej wyrwać się z ciągłego biegu i skierować swoją uwagę na kwestie, które do tej pory nam umykały.

Wernisaż wystawy "Zwichnięty czas" odbędzie się w piątek o godz. 18; w siedzibie Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego będzie można oglądać ją do 18 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie