×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum w Sulejówku otworzy filię w Łodzi - w lokalu, w którym mieszkał Piłsudski

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2022 15:38
fot. shutterstock

W Łodzi podpisano umowę zakupu lokalu, w którym mieszkał Józef Piłsudski pod koniec XIX w. Pieniądze pochodzą z MKiDN, a w mieszkaniu przy ul. Wschodniej 19 będzie oddział Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

REKLAMA

We wtorek podpisano akt notarialny, który przypieczętował zakup lokalu przy ul. Wschodniej 19 w Łodzi, w którym, na przełomie 1899 i 1900 roku, mieszkał Józef Piłsudski z żoną Marią. Zostanie w nim utworzony oddział Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Powstanie on m.in. z inicjatywy wicepremiera Glińskiego, dyrekcji muzeum i właścicieli budynku, którzy przed jego generalnym remontem zwrócili się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z pytaniem, czy resort chce wznowić po latach w tym miejscu działalność muzeum.

"Mieszanie zakupiono z pieniędzy ministerstwa kultury. Zdecydowaliśmy się powołać nowy oddział muzeum Józefa Piłsudskiego w Milanówku. Oddział będzie w miejscu historycznym, gdzie mieszkał Piłsudski, gdzie drukował +Robotnika+ i gdzie przyszłego przywódcę Polski aresztowała rosyjska tajna policja carska" - podkreślił wicepremier.

"My przywracamy pamięć o tym ważnym w działalności Piłsudskiego miejscu" - powiedział. "Przed wojną była tam izba pamięci Marszałka. Potem lokal podzielono. Zakupiliśmy siedem mieszkań, które są obecnie remontowane i gdzie będzie muzeum" - wyjaśnił Gliński.

Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Milanówku dr Robert Andrzejczyk zapewnił, że nowy, łódzki oddział jego placówki rozpocznie działalność za półtora roku. "Oddział muzeum Marszałka przyjmie pierwszych zwiedzających pod koniec 2023 roku" - podał. Jak dodał, placówka będzie tak zorganizowana, aby jak najlepiej opowiedzieć losy Piłsudskiego podczas pobytu w Łodzi.

"W tym mieście powstała legenda Piłsudskiego. Aresztowanie go w Łodzi, w tym mieszkaniu, gdzie będzie muzeum, później uwięzienie, a następnie przewiezienie więźnia do warszawskiej Cytadeli - to są właśnie elementy legendy późniejszego przywódcy państwa polskiego" - mówił Andrzejczyk.

Dyrektor Andrzejczyk powiedział PAP, że za siedem mieszkań o łącznej powierzchni 180 m kw. zapłacono ok. 1,4 mln zł.

Józef i Maria Piłsudscy przyjechali do Łodzi jesienią 1899 r. Zamieszkali w domu przy ul. Wschodniej 19 na pierwszym piętrze w lokalu nr 4. Piłsudski został aresztowany w nocy z 21 na 22 lutego 1900 r. Z mieszkania, gdzie mieściła się także drukarnia "Robotnika" - nielegalnego pisma wydawanego przez Polską Partię Socjalistyczną - przewieziono go do więzienia na ówczesnej ul. Długiej (obecnie: Gdańskiej) w Łodzi.

Na budynku przy Wschodniej 19 jest pamiątkowa tablica, na której napisano: "Józef Piłsudski mieszkał w tym domu w 1899 r. Tu redagował i drukował organ PPS +Robotnik+".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie