REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Warszawy stawia kropkę nad i. Kolejna wystawa lada miesiąc

  • Autor: UM Warszawa
  • 23 lut 2018 13:50
Muzeum Warszawy stawia kropkę nad i. Kolejna wystawa lada miesiąc
fot. Muzeum Warszawy, M.Górecki

Jeszcze więcej rzeczy warszawskich już 9 czerwca br. Zbliża się otwarcie drugiej części wystawy głównej. W 11 gruntownie odrestaurowanych i zmodernizowanych kamienicach na Rynku Starego Miasta otwartych zostanie ostatnich 13 gabinetów tematycznych.

REKLAMA

- Otwarcie drugiej części wystawy głównej Muzeum Warszawy jest ważnym momentem dla naszego miasta, jego mieszkańców i turystów. Zakończenie tej inwestycji kulturalnej oznacza, że już w niedługim czasie publiczność będzie mogła zobaczyć „Rzeczy warszawskie” aż w 21 gabinetach tematycznych. Poprzez te, odwołujące się do emocji rzeczy, i kontakt z nimi, każdy ma okazję zgłębić wiedzę o stolicy i poznać jej niezwykłą historię – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. Zapraszamy mieszkańców w weekend 9-10 czerwca br. To będzie wyjątkowa chwila, bo po raz pierwszy publiczności zostaną pokazane wszystkie 7352 rzeczy w 21 gabinetach, a wśród nich, m.in.: Gabinet Ubiorów, Gabinet Opakowań Firm Warszawskich, Gabinet Zegarów, Gabinet Relikwii czy Gabinet Fotografii. Zaprezentowanie kompletnej wystawy głównej będzie dwudniowym, otwartym wydarzeniem.

W 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych (Galanterii Patriotycznej, Ubiorów, Brązów Warszawskich, Rysunku Architektonicznego, Relikwii, Zegarów, Schielów, Fotografii, Detalu Architektonicznego, Planów i Map Warszawy, Ludwika Gocla, Medali, Opakowań Firm Warszawskich) zostanie zaprezentowanych ponad 3000 nowych rzeczy warszawskich (w niektórych gabinetach co kilka miesięcy będzie się odbywać wymiana części ekspozycji).

Dopełnienie odnowy Muzeum Warszawy

Otwarcie drugiej części wystawy głównej będzie dopełnieniem Projektu Muzeum OdNowa (2013–2017), czyli pierwszej od czasów powojennej odbudowy Starego Miasta gruntownej modernizacji kamienic składających się na siedzibę główną Muzeum Warszawy (remont piwnic zakończono w 2012 roku). Pozwoliło to przywrócić założoną przez konserwatorów w latach 50. XX wieku kolorystykę elewacji oraz walory detali architektonicznych.

Obecnie dla publiczności otwartych jest 8 Gabinetów Tematycznych (prawie 4000 rzeczy), Kino Syrena, Czytelnia, księgarnia, Café Lapidarium oraz punkt widokowy. Warszawiaków i turystów zapraszamy na weekend otwarcia 9 i 10 czerwca. Impreza będzie otwarta dla mieszkańców.

Historie rzeczy warszawskich zamiast dziejów miasta

Nazwa nowej wystawy głównej Rzeczy warszawskie jest nieprzypadkowa, bo to właśnie przedstawione na niej rzeczy są punktem wyjścia do opowiadania historii Warszawy, i to z bardzo różnych perspektyw – właścicieli przedmiotów, ich twórców, wydarzeń, którym towarzyszyły, a które nadały miastu obecny kształt i charakter. Rzeczy, które przetrwały do dziś, są materialnym świadectwem historii miasta.

Wystawa Rzeczy warszawskie nie opowiada jednej historii Warszawy, nie odtwarza wprost jej dziejów od początków do chwili obecnej. Liczy się nie chronologia i odzwierciedlenie jej za pomocą eksponatów, tylko same rzeczy i historie, które ze sobą niosą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie