REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Muzeum Warszawy z nową wystawą. Aranżacja dziełem architekta Macieja Siudy

  • Autor: UM Warszawa
  • 21 gru 2017 15:07
Muzeum Warszawy z nową wystawą. Aranżacja dziełem architekta Macieja Siudy
fot. W. Radwański, UM Warszawa

W odrestaurowanych kamienicach Muzeum Warszawy można zwiedzać pierwszą wystawę czasową. Ekspozycja zatytułowana „Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji” opowiada o powstawaniu muzealnych zbiorów i przemianach, jakie przechodzą przedmioty, gdy stają się eksponatami.

REKLAMA

Na wystawie można zobaczyć ponad 1500 rzeczy w sześciu salach tematycznych w kamienicy Baryczkowskiej: kolekcjonowanie prywatne, kolekcja w muzeum, konserwacja, wystawianie, badania i inwentaryzacja, interpretacja. Można ją zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10.00-19.00.

Ekspozycji towarzyszyć będą liczne wydarzenia: oprowadzania kuratorskie, spotkania i dyskusje z kolekcjonerami, a także wykłady ekspertów.

Oprawa wystawy zaprojektowana przez zespół architekta Macieja Siudy pokazuje, że podczas gdy eksponowaniu w mieszczańskim salonie służyły przeszklone meble (kredensy, stoliki, witryny), to muzea, w swojej ewolucji, wytworzyły charakterystyczne meble (gabloty muzealne i panele wystawiennicze). I choć w dawnych kolekcjach nie obowiązywała ściśle respektowana autonomia dzieła, a obrazy i rzeźby były pokazywane w dużych skupiskach, to nowoczesne wystawy neutralizowały otoczenie na rzecz skupienia uwagi na dziele. Taką zasadę wyznawali też twórcy historycznej ekspozycji Muzeum Warszawy, projektowanej przez Stanisława Zamecznika, Stanisława Jankowskiego i Jana Kosińskiego, co zaprezentowane jest w formie archiwaliów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie