W odrestaurowanych kamienicach Muzeum Warszawy można zwiedzać pierwszą wystawę czasową. Ekspozycja zatytułowana „Mikrokosmos rzeczy: publiczne i prywatne życie kolekcji” opowiada o powstawaniu muzealnych zbiorów i przemianach, jakie przechodzą przedmioty, gdy stają się eksponatami.
Na wystawie można zobaczyć ponad 1500 rzeczy w sześciu salach tematycznych w kamienicy Baryczkowskiej: kolekcjonowanie prywatne, kolekcja w muzeum, konserwacja, wystawianie, badania i inwentaryzacja, interpretacja. Można ją zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałków, w godzinach 10.00-19.00.
Ekspozycji towarzyszyć będą liczne wydarzenia: oprowadzania kuratorskie, spotkania i dyskusje z kolekcjonerami, a także wykłady ekspertów.
Oprawa wystawy zaprojektowana przez zespół architekta Macieja Siudy pokazuje, że podczas gdy eksponowaniu w mieszczańskim salonie służyły przeszklone meble (kredensy, stoliki, witryny), to muzea, w swojej ewolucji, wytworzyły charakterystyczne meble (gabloty muzealne i panele wystawiennicze). I choć w dawnych kolekcjach nie obowiązywała ściśle respektowana autonomia dzieła, a obrazy i rzeźby były pokazywane w dużych skupiskach, to nowoczesne wystawy neutralizowały otoczenie na rzecz skupienia uwagi na dziele. Taką zasadę wyznawali też twórcy historycznej ekspozycji Muzeum Warszawy, projektowanej przez Stanisława Zamecznika, Stanisława Jankowskiego i Jana Kosińskiego, co zaprezentowane jest w formie archiwaliów.
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska
Współwłaściciel, Architekt Ultra Architects
Współwaściciel, Architekt Ultra Architects
Członek Zarządu, Współwłaściciel, Architekt RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Architektura + Urbanistyka