×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nadieżda Mosart, czyli jak młodzi buntownicy zostali artystami

  • Autor: PAP
  • 14 gru 2018 11:38
Nadieżda Mosart, czyli jak młodzi buntownicy zostali artystami
fot. unsplash

„Nadieżda Mosart, Blablach” – to tytuł projektu, który zrealizowali wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Krakowie. Nastolatki wzięły m.in. udział w warsztatach fotograficznych, ich zdjęcia można oglądać na wystawie w Bunkrze Sztuki.

REKLAMA

Tytuł projektu wymyśliła młodzież. Nadieżda Mosart to fikcyjna postać, 23-letnia rosyjska artystka, która zdobyła światowy rozgłos dzięki talentowi i pracowitości. Tytuł jest grą słów - "nadieżda" nawiązuje do "nadziei" w j. rosyjskim. "Mosart" ma budzić skojarzenie z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem.

W ramach projektu 11 wychowanków krakowskiego ośrodka socjoterapii brało udział w spotkaniach z artystami oraz warsztatach fotograficznych. Rezultatem zajęć jest wystawa "Nadieżda Mosart, Blablach" , którą od soboty do 21 grudnia będzie można oglądać w Bunkrze Sztuki. Wernisaż zaplanowano na piątkowe popołudnie.

Na ekspozycji jest prawie 50 kolorowych prac. Przedstawiają krajobrazy i architekturę krakowskiego Pogórza, portrety, sceny codzienności. Chłopcy zrobili zdjęcia własnymi aparatami cyfrowymi. Sprzęt ten zebrano dla młodzieży w ramach specjalnie zorganizowanej zbiórki.

Zgodnie z relacjami uczestników projektu, udział w nim był "edukacyjną zabawą". Podobała się im "wolna ręka" w przedstawieniu tego, co chcą na fotografiach, a także możliwość wymyślenia tytułu dla projektu.

- Powstały dobre zdjęcia. Można powiedzieć, że młodzi buntownicy zostali twórcami. Mamy nadzieję, że na stałe zaraziliśmy ich fotografią, zainteresowali sztuką - powiedział PAP jeden z pomysłodawców projektu i kurator wystawy Mikołaj Spodaryk.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie