REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Najbardziej ciekawe miejsca pracy i najlepsi pracownicy

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 kwi 2018 10:11
Najbardziej ciekawe miejsca pracy i najlepsi pracownicy
fot. pixabay.com

Podejście organizacji do środowiska pracy jako strategicznego narzędzia biznesowego sprawia, że przestrzenie biurowe służą nie tylko zaspokojeniu potrzeb związanych z działalnością operacyjną, lecz przede wszystkim mają zapewnić pracownikom miejsce do twórczej pracy. Dzięki temu firma może zwiększyć rentowność, poprawić wizerunek i pozyskać najbardziej utalentowanych pracowników - mówi Wojciech Krupa, partner zarządzający firmy Smart M2.

REKLAMA

Google, Microsoft, Facebook, Apple, Samsung. Jedne z największych organizacji na świecie. Postrzegane są jako te, które zatrudniają najlepszych pracowników, oferują najbardziej ciekawe miejsca pracy, oraz jako te, które tworzą przyjazne i użyteczne, a zarazem niepowtarzalne usługi i produkty. Jaki jest klucz do stania się innowacyjną firmą? – wyjaśnia Wojciech Krupa, partner zarządzający firmy Smart M2.

Kiedy zastanawiamy się, jakie przedsiębiorstwa są najbardziej innowacyjne to zazwyczaj przychodzi nam na myśl branża technologiczna i IT. Rzeczywiście cechuje je innowacyjne podejście do tworzenia swoich produktów i usług.

Obecnie innowacyjność jest jednak wymagana niemal w każdym zawodzie. Niezależnie od tego, czy jest to praca związana z branżą artystyczną czy z zakresu nauk ścisłych – kreatywność może przynieść wartość dodaną dla firmy i jej klientów, a w efekcie również wymierne korzyści finansowe. Na sam początek warto się zastanowić, gdzie rodzi się innowacyjność? Zgodnie z tym, co powiedział Tim Brown, CEO w IDEO – firma, w której kultura organizacyjna jest oparta o zabawę i możliwość testowania swoich pomysłów, może osiągnąć zdecydowanie większy poziom kreatywności i zaangażowania pracowników w codzienną pracę. 

Warto więc rozpocząć budowanie takiego sposobu pracy. Jego istotnym elementem jest tworzenie organizacji, w której pracownicy są niemal nieograniczeni w codziennym wyborze miejsca pracy. Badania pokazują bowiem, że 79 procent pomysłów powstaje poza biurkiem, w wyniku interakcji ze współpracownikami. Niestety wciąż jeszcze w organizacjach popularna jest aranżacja gabinetowa, która hamuje współpracę między działami. Gdy osobom zamkniętym w małych pokojach da się wolną rękę, da się przestrzeń do testowania własnych pomysłów, do niestandardowego myślenia czy w końcu przestrzeń do popełniania błędów – managerowie często obserwują ich większe zaangażowanie, dążenie do rozwijania własnych umiejętności i tym samym tworzy się przestrzeń do budowania kultury innowacji.

Oczywiście organizacje są wspierane przez nowoczesne technologie. Pracodawcy umożliwiają zdalną pracę. Dobre rozwiązania to również współdzielone biurka czy nieograniczone godziny rozpoczęcia i kończenia pracy. Podobno Albert Einstein rozmyślał nad swoją teorią względności podczas jazdy na rowerze, czyli w kompletnie nie biurowym otoczeniu. Zatem nawet wielkie teorie mogą powstawać w dość nieoczekiwanych miejscach, na pewno nie tych, które są dla nas oczywiste na pierwszy rzut oka.

To samo może dotyczyć łączenia kilku generacji pracowników w jednym biurze. Czasami obawiamy się, że może być to nieskuteczne, a co więcej destrukcyjne dla zespołu i jego innowacyjności. Jednak najlepsze pomysły to te, które zgodnie z ideą Design Thinking, powstają, gdy zespoły są jak najbardziej różnorodne, nie tylko pod kątem wiedzy, ale i pod kątem wieku czy doświadczenia życiowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie