×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najbardziej zielone biuro na świecie?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 mar 2018 13:57
  • Aktualizacja: 20 mar 2018 14:04
Najbardziej zielone biuro na świecie?
fot. Adam Grzesik
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?
Najbardziej zielone biuro na świecie?

Biophilic. Naturalna przestrzeń pracy. To trend, który powoli, ale skutecznie wkracza do biur. Zanim w Seattle Amazon otworzył własny ogród botaniczny we wnętrzu budynku biurowego... to w Gdyni, w biurze klienta architekci z Workplace stworzyli architektoniczną koncepcję opartą o zieleń. Koncepcję realnej przestrzeni pracy, która prawdopodobnie jest najbardziej zielonym biurem na świecie.

REKLAMA

Natura inspiruje nas, pobudza zmysły, zachęca do działania czy uspokaja. Wyjątkowość środowiska naturalnego polega na swobodzie i niewymuszonej harmonii, która wpływa na nasz komfort psychiczny. Czy podobnie mogłoby wyglądać środowisko w którym pracujemy?

Wyobraź sobie miejsce pracy, które wspiera twoją produktywność, pobudza kreatywność i dba o twoje samopoczucie. Raport The Global Impact of Biophilic Design in the Workplace badający wieloaspektowe oddziaływanie naturalnych i zielonych przestrzeni pracy na człowieka prowadzi do prostej konkluzji. Miejsca z dużą ilością roślinności i elementów naturalnych wpływają pozytywnie na kreatywność i efektywność pracy, zmniejszając poziom stresu i utrzymując motywację na wysokim poziomie. Architekci zadali sobie pytanie: Czy rośliny mogą być dominującym elementem kompozycji biura?. Jak wykorzystać cechy naturalnego środowiska i przełożyć je na środowisko biznesowe?

Potrzeba zaprojektowania nowoczesnego miejsca pracy dla jednego z liderów branży IT, umożliwiła im wcielenie w życie idei zielonego biura. Biura, które miało dowieść, że odpowiednia ilość zieleni może być kluczowa dla poprawy jakości pracy.

Dlaczego warto?

- Chcieliśmy zaprojektować biuro, którego architektura będzie oparta o zieleń. Równolegle okazało się, że ideowe dążenia Workplace w tym zakresie wpisują się w trend Biophilic design. Trafiliśmy na szereg badań potwierdzających, że projektowanie oparte o naturalne elementy wpływa na poprawę komfortu. Wykład Kamala Meeatle “How to grow fresh air” stanowił przełom w naszym myśleniu o jakości środowiska wewnętrznego biurowców. Powoli zaczęliśmy gromadzić dowody na to, jak duży wpływ mają warunki mikroklimatyczne biura na jakość i efektywność pracy - wspomina Bogusz Parzyszek, CEO | Founder.

Do najważniejszych wniosków Kamala z badań nad zielonym środowiskiem pracy należą: szeroko pojęte oczyszczanie powietrza z lotnych zanieczyszczeń i pyłów np. klejów używanych do produkcji, czy pyłów (zwłaszcza w nowych biurach), zmniejszenie bólu głowy do 24 proc., zmniejszenie podrażnień oczu do 52 proc., redukcja zużycia prądu potrzebnego do wentylacji pomieszczeń o 15 proc., wyszczególnienie 3 gatunków roślin, które szczególnie nadają się do trudnego środowiska biurowego. Ostatnim i najciekawszym wnioskiem jest wzrost produktywności pracy o 20 proc. - Zarówno z tym, jak i pozostałymi czynnikami można polemizować, uznaliśmy jednak, że sam aspekt psychologiczny tj. większa satysfakcja z przebywania w miejscu pełnym zieleni, jest wart przetestowania - nadmienia Parzyszek.

Ważnym punktem zwrotnym było dla architektów doświadczenie z implementacji projektu pilotażowego w centrali Credit Suisse w Zurychu. - Znalazły się tam zielone strefy “Business Garden” pełne roślin i elastycznych stanowisk przeznaczonych głównie do pracy w skupieniu. Przy okazji naszej wizyty w centrali CS w 2016 roku dowiedzieliśmy się, że strefy te mają jeden z najwyższych współczynników wykorzystania pośród innych przestrzeni - podkreśla.

- Raport Harvard School of Public Health dowodzi, że zdolności poznawcze rosną, aż o 61 proc. przy zwiększeniu cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, badania Uniwersytetu Harvarda pokazały, że “zielone” biura redukujące ilość zanieczyszczeń w powietrzu poprawiają naszą inteligencję i możliwości kognitywne o 101 proc. w porównaniu do standardowych budynków. Szeroko komentowany raport Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego sugeruje, że biura z dużą liczbą roślin zwiększają zaangażowanie, produktywność i poprawiają samopoczucie pracowników. Powyższe badania utwierdziły nas w przekonaniu, że obecność roślin ma szczególne znaczenie w kreowaniu atmosfery pracy, a przede wszystkim ma realny wpływ na wyniki danej organizacji. Zielone biuro miało być efektywnym miejscem pracy o doskonałym klimacie wewnętrznym - opowiada.

Gdzie architekci wdrożyli ideę zielonego biura?

Pomysł kiełkował w nich od ok. 2 lat. Gdyński projekt siedziby dynamicznie rozwijającej się organizacji, okazał się dla nich idealnym miejscem do implementacji tej idei. - Z założenia mieliśmy zaprojektować dla nich miejsce, gdzie najważniejszy jest człowiek. Funkcjonalne i unikalne przestrzenie pracy, które miały stać się narzędziem wizerunkowym i biznesowym i przyciągać najlepszych kandydatów. Wiedząc, że aż ⅓ badanych pracowników deklaruje, że uwzględnienie “biophilic design” w biurze danej organizacji jest wartością odgrywającą dużą rolę w wyborze przyszłego pracodawcy nie mieliśmy wątpliwości, że to właściwy kierunek. Z idei zrodził się projekt - opowiada.

Na jednym z pięter zaproponowali stworzenie biophilic office. - To inwestycja, która ze względu na swoją przewrotność wymaga chęci zmiany i podejścia organizacji zorientowanego na człowieka. Po przedstawieniu koncepcji i założeń, klient wyraził zainteresowanie realizacją tego innowacyjnego projektu. Otrzymaliśmy dwie kluczowe wytyczne: budżet na to piętro nie mógł różnić się od budżetu na pozostałych projektowanych przez nas piętrach oraz rośliny mają być mobilne, umożliwiając szybką re-aranżację elastycznego środowiska pracy - podkreśla Parzyszek.

Jak to zrobili?

Architekci ulokowali około 220 dużych roślin na powierzchni 770 mkw. Łączna powierzchnia liści znajdujących się tam roślin jest równa 4 kortom tenisowym. - Optimum zieleni, które przyjęliśmy na podstawie badań NASA, wynosiło 15 m2 liści na osobę. Wytyczne NASA umożliwiły także selekcję gatunków roślin najefektywniej oczyszczających powietrze i dostarczających największą ilość tlenu. Zastosowane rozwiązania to łatwe do przestawienia donice różnych rozmiarów, ale także zielone ściany i zintegrowane z roślinami meble - wskazuje.

- Design zainspirowaliśmy rezerwatem “Kępa Redłowska” nawiązując tym samym do Bałtyku i lokalności siedziby. Naturalność tego parku na klifie swobodnie wpisywała się w koncepcję zielonego biura. Trzonem jest klif. Wokół niego roztacza się zieleń, a w dalszych strefach posadzka w naturalnych kolorach prowadzi przez plażę, by przejść w delikatny błękit morza. Sale kreatywne tzw. "war-rooms" zainspirowane zostały bunkrami, których pozostałości można znaleźć na terenie rezerwatu - opowiada.

Pierwsze wnioski i co dalej?

Zaprojektowali nie samą aranżację, lecz wewnętrzny klimat miejsca pracy. W zielonym biurze “Biophilic Office” udało im się sprawić, że rośliny są funkcją. - Umiemy już określić minimum roślin dla przyjaznego środowiska pracy, wiemy też co jest błędem przy aranżacji przestrzeni opartej o zieleń i jak projektować układ roślin sprzyjający poprawie produktywności. Cały czas poszerzamy tę wiedzę poprzez obserwację “naturalnego rezerwatu” w zrealizowanym biurze. W badania jakości powietrza w tym stworzonym przez środowisku wewnętrznym zaangażowali się naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Wspólnie analizujemy na bieżąco wyniki, by móc stale doskonalić koncepcję biophilic design i dzielić się nią w duchu projektowania zorientowanego na człowieka - konkluduje.

Biuro Biophilic Office w Gdyni w liczbach:

Zakres usług: brief, strategia przestrzeni pracy, design, wytyczne do projektów wykonawczych
Metraż: 770 mkw
Liczba pracowników: 70
Liczba pięter: 1
Lokalizacja: parter
Czas projektu: 6 miesięcy
Specyfika pracy: programiści

 Zespół projektowy // The project team:

Bogusz Parzyszek, CEO | Founder
Dominika Zielińska, Head of Architecture | Managing Partner
Marzena Bednarczyk, Senior Architect
Natalia Leszczyńska, Architect
Agata Smolich, Senior Architect
Katarzyna Gajewska, Research Analyst, Workplace Consulant
Rafał Mikulski, Visualization
Damian Bieniek, Anna Rzeźnik, Kasper Skirgajłło-Krajewski, space branding & wayfinding
Halina Kamińska / Florabo - greenery service, workplace & greenery research
Adam Grzesik - photo

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie