REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Najlepsze pączki w Łodzi?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 cze 2018 11:21
Najlepsze pączki w Łodzi?
fot. mat. prasowe
Najlepsze pączki w Łodzi?
Najlepsze pączki w Łodzi?
Najlepsze pączki w Łodzi?
Najlepsze pączki w Łodzi?

Obok blisko trzydziestu restauracji oferujących menu z całego świata, powstają też w łódzkiej Manufakturze punkty z szybkimi przekąskami, w tym typowo polskimi. Daleko im jednak do typowych fastfoodów - są jedyne w swoim rodzaju. Do listy punktów z szybkimi przekąskami dołączyła ostatnio Gorąca Pączkarnia – słodki fenomen na ogólnopolską skalę.

REKLAMA

Punkt Gorącej Pączkarni w Manufakturze to druga lokalizacja tej nietypowej cukierni zarówno w Łodzi, jak i w Polsce. Lokal jest nieduży (niecałe 15 mkw.), ale nie sposób go przeoczyć - mieści się w oszklonym kiosku, na rynku, tuż prze wejściu od ulicy Zachodniej.

Sukces, a zarazem setki zadowolonych klientów gwarantuje Gorącej Pączkarni przede wszystkim tradycyjna receptura. – Do naszych pączków używamy wyłącznie naturalnych produktów: mąki, jaj i drożdży bez żadnych popularnych w masowej produkcji polepszaczy czy koncentratów cukierniczych. Pączki smażymy na naturalnym oleju rzepakowym bez dodatku tłuszczów trans, jego świeżość jest stale monitorowana a tłuszcz często wymieniany – podkreśla Filip Wiatrak, pomysłodawca i właściciel Gorącej Pączkarni. Cały proces powstawania pączków można obserwować na miejscu: na oczach klientów ciasto jest mieszane i wyrabiane, a pączki nadziewane, zawijane i smażone. Świeżość produktu gwarantuje produkcja małych porcji, która rozpoczyna się o 8 rano i kończy późnym popołudniem – dzięki temu klienci mogą liczyć na zawsze świeże, często jeszcze ciepłe pączki. Pomysł powstania tej nietypowej cukierni wywodzi się z idei livecookingu, która od jakiegoś czasu króluje w restauracjach. Gorąca Pączkarnia udowadnia, że gotowanie (w tym wypadku smażenie) na oczach klientów, to nie tylko chwyt marketingowy, ale przed wszystkim budowanie zaufania do marki.

W ofercie Gorącej Pączkarni znajduje się piętnaście smaków, od tradycyjnych: z konfiturą z dzikiej róży czy powidłami śliwkowymi, po bardziej wysublimowane: z żurawiną i granatem, pomarańczą i chilli, po kokos, kawę i czekoladę, która okazała się największym hitem wśród kupujących. – Na pewno będziemy rozszerzać naszą ofertę, – zdradza Filip Wiatrak – planujemy wprowadzić pączki z nadzieniem ze świeżych owoców, na razie testujemy nowe smaki.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie