×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Najnowsze biuro AstraZeneca. Przestrzeń, która łączy ludzi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 sie 2018 13:00
  • Aktualizacja: 06 sie 2018 13:02
Najnowsze biuro AstraZeneca. Przestrzeń, która łączy ludzi
AstraZeneca realizacja Massive Design, fot. Szymon Polanski

AstraZeneca postawiło na rozbudowę warszawskiego biura. Oprócz stworzenia miejsc pracy dla kolejnych 500 osób, inwestorowi zależało na wykreowaniu prawdziwego serca biura – przestrzeni innej niż dotychczasowe, prawdziwego centrum społeczności AstraZeneca. Inwestor powierzył projekt pracowni Massive Design.

REKLAMA

W 2015 roku AstraZeneca podjęła decyzję o przeprowadzce do nowego biura zaprojektowanego zgodnie z koncepcją Activity Based Workplace (ABW). Pomimo początkowych obaw o przyjęcie nowego modelu przez pracowników – biuro zaprojektowane przez Massive Design okazało się strzałem w dziesiątkę.

- Znaliśmy założenia koncepcji ABW oraz nasze firmowe wytyczne, ale nie wiedzieliśmy jak je wprowadzić w życie. Bardzo pomogli nam w tym architekci Massive Design, którzy po zapoznaniu się z wymogami naszej firmy oraz potrzebami naszych pracowników zaprojektowali biuro spełniające nasze oczekiwania – powiedział Andrzej Pelczarski, Project Manager w AstraZeneca.

Warszawskie biuro czerpało z doświadczeń zagranicznych biur AstraZeneca oraz z ekspertyzy architektów Massive Design działających na rynku polskim od 1996.

W efekcie powstało atrakcyjne miejsce pracy, które przyczyniło się do dalszego inwestowania w rozwój warszawskiego biura, czego następstwem jest dalszy rozwój firmy w 2017r.

Celem rozbudowy, prócz stworzenia miejsc pracy dla kolejnych 500 osób było stworzenie prawdziwego serca biura – przestrzeni innej niż dotychczasowe, prawdziwego centrum społeczności AstraZeneca.

Agora sercem biura

Pomysłem architektów z Massive Design na takie miejsce było stworzenie prawdziwej Agory, nawiązującej do starożytnych greckich placów – miejsc wymiany myśli, poglądów oraz doświadczeń. Jest to wielofunkcyjna przestrzeń, która łączy wszystkie kondygnacje tak przestrzennie, jak i funkcjonalnie. Było to wyzwanie nie tylko dla developera, ale również dla organizacji pracy biura, które musiało być etapami wyłączane z użytkowania, by umożliwić połączenie schodami cztery kondygnacje.

Agora charakteryzuje się otwartym planem, pełnym energetyzującej kolorystyki i mnogością zawartych w niej funkcji. Prócz nieformalnych miejsc spotkań możemy tam znaleźć punkt informacyjny dla pracowników, scenę przeznaczoną do publicznych prezentacji, organizacji eventów oraz spotkań typu townhall, kącik dla najmłodszych oraz punkt gastronomiczny.

Przestrzeń ta jest bezpośrednio połączona ze strefą recepcji i centrum konferencyjnym, dzięki czemu mogą z niej korzystać nawet goście z zewnątrz organizacji, bez konieczności przechodzenia przez całe biuro. Agora została wyposażona w modułowe mobilne meble, które w łatwy sposób można przestawiać i łączyć w niemal dowolnych konfiguracjach. Pozwala to w bardzo krótkim czasie zmienić przeważającą funkcję z tętniącej życiem kawiarni, na miejsce spotkań w małych grupach, czy przestrzeń eventową ze scenicznym układem siedzisk.

Przestrzeń wokół sceny została wyposażona w specjalistyczny system nagłośnienia, oświetlenia i obsługi audio-video, dzięki czemu możliwe jest organizowanie telemostów i innych spotkań transmitowanych na żywo.

- Rzeczywiście stworzyliśmy unikalną przestrzeń, która tętni życiem o każdej porze dnia. Cieszymy się, że udało się połączyć w jednej przestrzeni wiele funkcji takich jak bufet, jadalnia, estrada, miejsce spotkań a także nauki i relaksu – dodaje Andrzej Pelczarski.

Oprócz Agory w całym biurze zaprojektowanych zostało wiele sal konferencyjnych, "focus room’ów", stref pracy projektowej i innych zakątków dostosowanych zarówno wielkością, jak i wystrojem do pracy różnych rodzajów.

Prawdziwym usprawnieniem dla funkcjonowania biura jest również system podglądu „na żywo” zajętości sal konferencyjnych ze specjalnie zaprojektowanego modułu dostępnego z komputera każdego użytkownika wewnętrznej sieci.

Rozbudowa biura była też świetnym sprawdzianem dla wprowadzonych wcześniej rozwiązań. Dedykowany przez AstraZeneca zespół projektowy zgłosił wszystkie swoje pomysły usprawnień przestrzeni na wstępnym etapie powstawania projektu, tak aby architekci mogli je wprowadzić w istniejących i nowoprojektowanych przestrzeniach. Powiększeniu uległy między innymi aneksy kawowe, a pośród rozlokowanych biurek powstało więcej stref z miękkimi meblami, które okazały się wyjątkowo sprzyjać spotkaniom w swobodnej atmosferze.

Podobnie jak we wcześniejszej realizacji, pracownicy AstraZeneca zostali zaangażowani w proces projektowy poprzez możliwość wyboru motywu przewodniego dla wystroju piętra oraz w wybór tematów i projektów stref socjalnych. W głosowaniu pracownicy zdecydowali, że tematem przewodnim wnętrz na jednym z pięter będzie Warszawa. Każda kuchnia, pokój socjalny i sala konferencyjna na tym piętrze nawiązują stylistyką do popularnych miejsc odwiedzanych w stolicy. Możemy zatem zaznać klimatu z plaży nad Wisłą zlokalizowaną w bezpośrednim otoczeniu mostu Poniatowskiego, poczuć gwar Hali Koszyki, czy odpocząć na ławce w parku Łazienki Królewskie.

Ze względu na szeroki front robót budowlanych, w tym przebudowy istniejących pięter, cały projekt musiał zostać bardzo precyzyjnie zaplanowany. Realizacja została podzielona na 5 etapów, z czego pierwszy, projektowy, trwał tylko 5 tygodni. Złożoność projektu wymagała ścisłej współpracy pomiędzy AstraZeneca, projektantami wnętrz, project managerem, deweloperem i architektami dewelopera, gdyż całość aranżacji wymusiła zmiany w konstrukcji oraz strefach pożarowych budynku.

- Proces inwestycyjny zajął łącznie 13 miesięcy. Dzięki owocnej współpracy AstraZeneca zleciła nam przygotowanie i zaprojektowanie kolejnej nowo wynajętej przestrzeni, kondygnacji o powierzchni 4500 metrów kwadratowych - podkreśla Paweł Bandolet, Massive Design.

Wykładziny w biurze Astra Zeneca zostały dostarczone przez Forbo Flooring.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie