REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Największy kołysany dzwon na świecie powstał w Polsce

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2018 15:20
fot. shutterstock

Ważący 55 ton największy kołysany dzwon na świecie "Vox Patris" - "Głos Ojca” został wykonany przez polskich ludwisarzy i odlewników. W przyszłym roku trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trinidade w Brazylii, na zamówienie którego powstał.

REKLAMA

Gotowy już dzwon zaprezentowano w czwartek w Krakowie dziennikarzom. Ma ponad 4 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Odlano go ze stopu miedzi (78 proc.) i cyny (22 proc. ). Do jego poruszania potrzebne będą cztery specjalnie zaprojektowane największe na świecie silniki liniowe. Dzwon to dzieło specjalistów z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego, krakowskiego Metalodlewu i firmy Rduch Bells & Clocks z Czernicy k. Rybnika.

W wykonanie dzwonu zaangażowanych było ponad 100 osób.

"Wlanie materiału do formy jest jednym z najważniejszych etapów naszej pracy. Trwało to około 12 minut i towarzyszyły temu niesamowite emocje tym bardziej, że pierwszy odlew nam nie wyszedł. Istotne było, czy forma wytrzyma ciśnienie i ciężar metalu. Po chwili okazało się, że metal został w formie i to było ukoronowanie naszej ciężkiej pracy" - mówił Waldemar Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Dodał, że do tej pory w firmie liczącej ponad 200 lat odlewano dzwony ważące do 10 ton. "Ale największym wyzwaniem było zrobienie tego kolosa" - podkreślił.

Serce dzwonu zostało już zaprojektowane. Ma ważyć ok. 2 ton i będzie mieć wraz z mocowaniem długość ok. 6 metrów. Specjaliści po jego wykonaniu zrobią próby akustyczne brzmienia "Vox Patris" - wiadomo, że będzie to bardzo niski dźwięk słyszalny w promieniu kilku kilometrów od świątyni.

Dzwon w przyszłym roku zostanie przetransportowany najpierw do portu, a potem drogą morską do Brazylii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie