×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nie tylko książki, ale też design. Łódzkie biblioteki zyskują nowe życie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 lut 2022 11:34
Nie tylko książki, ale też design. Łódzkie biblioteki zyskują nowe życie
Bywalcy łódzkich bibliotek mogą zasiąść na wiszących huśtawkach, poczytać książkę i zrelaksować się przy dźwiękach przyrody. Wiosną i latem można spędzić czas na pięknym, zielonym patio. Fot. uml.lodz.pl.

Zielone patia, huśtawki, czy energowery jako żywe ładowarki - łódzkie biblioteki zyskały nowe oblicze. Stały się miejscem spędzania czasu wolnego z różnorodną ofertą, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

REKLAMA

Biblioteka Miejska w Łodzi to jedna z najprężniej działających łódzkich instytucji kultury. – Od 2018 roku zmieniamy wizerunek i postrzeganie bibliotek nie tylko jako wypożyczalni książek, ale także miejsc integrujących społeczność, organizujących jej życie kulturalne poprzez liczne wydarzenia, warsztaty i spotkania. Nieustannie się zmieniamy, otwieramy i modernizujemy kolejne filie - tłumaczy Joanna Strzelec z Biblioteki Miejskiej w Łodzi. 

Nowe życie bibliotek w Łodzi 

Jak przypomina łódzki portal miejski uml.lodz.pl, od początku istnienia BMwŁ nowe życie zyskało wiele bibliotek, między innymi: Wolność, Tatarak, Tuvim, Gdańska, Odyseja, Kostka, filia przy ul. Mackiewicza. Oprócz nowoczesnych, przyjaznych dla czytelnika wnętrz biblioteki zyskują indywidualny charakter.

Biblioteka Tuvim (ul. Tuwima 46) kieruje swoją uwagę na zagadnienia ekologii i ochrony środowiska oraz alternatywne źródła energii. Znajduje się w niej energorower – urządzenie, które pozwala na produkcję energii elektrycznej za pomocą siły mięśni. Każdy, kto odwiedzi bibliotekę, może w ten sposób naładować swój telefon czy laptop. Czytelnicy mogą także zasiąść na wiszących huśtawkach, poczytać książkę i zrelaksować się przy dźwiękach przyrody. Wiosną i latem można spędzić czas na pięknym, zielonym patio. 

Biblioteki łączą kulturę i sztukę 

Biblioteki to także miejsca łączące różne dziedziny kultury i sztuki. Dla kinomanów nie lada gratkę szykuje Biblioteka Gdańska (ul. Gdańska 8). W marcu ruszy klub filmowy. W przestrzeni biblioteki na dużym ekranie będzie można obejrzeć wiele filmowych klasyków, a później podyskutować o nich w szerszym gronie.

Z kolei biblioteka Wolność (plac Wolności 4) przyjęła profil społeczno-polityczny. Ze względu na swoją centralną lokalizację oraz otwarty, wolnościowy i publiczny charakter stała się miejscem spotkań i dialogu również dla innych instytucji kultury, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji, a także oddolnych inicjatyw społecznych.

Łódź odmienia też biblioteki osiedlowe 

Łódź odmienia też biblioteki osiedlowe: Tatarak, Kostka, filia przy ul. Mackiewicza, stawiają sobie za cel integrowanie i aktywizowanie lokalnej społeczności poprzez organizowanie licznych warsztatów, spotkań, klubów sąsiedzkich. Są zajęcia skierowane specjalnie dla seniorów, rodzin. – W każdej bibliotece znajdą się też kąciki zabaw dla dzieci i stanowiska komputerowe dla młodzieży. Chcemy przyciągnąć młodych ludzi do bibliotek i zaszczepić w nich miłość do książek – mówi Halina Bernat, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

BMwŁ to instytucja, która stale się zmienia i rozwija. – Robimy to z myślą o naszych czytelnikach i ich potrzebach. Biblioteki zyskały nowe oblicze jako miejsca spędzania czasu wolnego, z różnorodną ofertą, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jesteśmy najprężniej działająca tego typu instytucją w Polsce. Obecnie jesteśmy w przededniu otwarcia biblioteki Ferment przy ul. Wróblewskiego 67 – zapowiada dyr. Bernat.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie