×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niebawem rusza wystawa prac Aleksandry Rogali w Muzeum Karykatury

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2023 15:02
Niebawem rusza wystawa prac Aleksandry Rogali w Muzeum Karykatury
Niebawem rusza wystawa prac Aleksandry Rogali w Muzeum Karykatury, fot. shutterstock

Wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali odbędzie się 10 marca w Muzeum Karykatury w Warszawie. Prace rysowane są charakterystyczną dla tej artystki "rozedrganą" kreską, która jest w stanie celnie uchwycić cechy portretowanych postaci - powiedziała PAP rzeczniczka Muzeum Karykatury Katrzayna Miękus.

REKLAMA

10 marca w Lengrenówce - otwartej pracowni Muzeum Karykatury w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac Aleksandry Rogali.

- W ramach naszych krótkich, efemerycznych prezentacji sztuki, które nazywamy "pop-upami" od najbliższego piątku zapraszamy do "Lengrenówki" na wystawę portretów autorstwa Oli Rogali. Są on rysowane charakterystyczną dla tej artystki "rozedrganą" kreską, która jest w stanie celnie uchwycić cechy portretowanych postaci. Jej rysunki są osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Wystawę otworzymy pokazem filmów animowanych o stworzonej przez Olę bohaterce - Jedynce - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Karykatury Katarzyna Miękus.

- Twórczość Aleksandry Rogali ciężko jednoznacznie zaklasyfikować. Pierwszą intuicją jest zaszufladkowanie jej jako młodej artystki z niepełnosprawnością intelektualną. Jednak byłoby to zbyt proste: Aleksandra w zupełnym oderwaniu od świata sztuki tworzy dzieła, które wpisują się w różnorodne nurty.To, co artyści i artystki latami i różnymi doświadczeniami wypracowują, czego poszukują, czym się inspirują, u Aleksandry zdaje się być naturalne. Tylko tyle i aż tyle. Jej rysunki są bardzo konsekwentnie osadzone w wypracowanej przez nią estetyce. Prostota wykonywanych rysunków nie wynika tu z artystycznego wyrachowania, nie z wypracowanej maniery, czy panujących aktualnie mód, ale jest konsekwencją cech Aleksandry - informuje Muzeum Karykatury.

Kuratorem wystawy jest Marcin Matuszewski.

"19 marca odbędzie się finisaż wystawy. Tego dnia zapraszamy na spotkanie z mamą Oli Rogali oraz z artystką Mają Kowalczyk. Będzie to rozmowa o szansach i możliwościach dla artystów z niepełnosprawnościami jak Aleksandra Rogala i Maja Kowalczyk. Obie są laureatkami konkursu Europe Beyond Access organizowanego przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki i British Council dla artystek i artystów z niepełnosprawnością, którzy mogą doświadczać barier i mieć utrudniony dostęp do obiegu sztuki. Obie są także stypendystkami miasta stołecznego Warszawy" - wyjaśniła rzeczniczka Muzeum Karykatury.

Aleksandra Rogala (ur. 1997) jest rysowniczką i twórczynią cyklu animacji o wymyślonej przez siebie postaci - Jedynce. W wieku trzech lat zdiagnozowano autyzm dziecięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie