Do 27 marca 2022 roku w Muzeum Bursztynu w Gdańsku zobaczyć będzie można wystawę Trendbook 2021 poświęconą niekonwencjonalnemu zastosowaniu bursztynu. Wernisaż wystawy odbędzie się już 26 listopada.
W wernisażu wystawy wezmą udział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, kurator wystawy i autor jej katalogu oraz projektanci poszczególnych prac.
Tegoroczny Trendbook to jedenasta już edycja wydarzenia, którego celem jest propagowanie gdańskiego bursztynnictwa oraz wyznaczanie trendów w nowoczesnym projektowaniu biżuterii. Wystawa prezentowana była podczas inauguracji targów bursztynu i biżuterii Amberif. W tym roku zaprezentowano ją jedynie w wirtualnej odsłonie, zaś udostępnienie wystawy przewidziano w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.
W oddziale Muzeum Gdańska udostępnione zostanie ponad 70 prac, w 5 odsłonach:
architectonix – projekty opierające się na zasadach konstruktywistycznej geometrii;
talisman – projekty odwołujące się do antropologicznie najstarszej funkcji biżuterii,
slowstainable – (zbitka pojęć „slow” i „sustainable”) – biżuteria z mocnym odwołaniem do idei designu zrównoważonego;
glitch – produkty przygotowane dzięki kreatywnemu wykorzystaniu technik komputerowych;
entwined – interkulturowe zaproszenie do zapoznania się z jubilerską tradycją dawnych i obecnych Chin poprzez konieczność zestawienia bursztynu z jadeitem.
Wystawa podsumowuje jedenaście lat poszukiwań awangardowej natury bałtyckiego bursztynu w ramach projektu Trend Book, który wystartował w 2010 roku. Jego celem było rozpoznanie możliwości obróbki tej szlachetnej żywicy, która wymaga specjalnego przygotowania i poznania natury bursztynu i jego historii. Początkowo udział w projekcie wzięło dziesięć osób – jeden rocznik studentów wzornictwa nowo utworzonej wówczas pracowni projektowania biżuterii na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W trakcie dekady systematycznej realizacji Trend Book rozrósł się do zaawansowanego przedsięwzięcia badawczo-wdrożeniowego, w którego realizację 2020 roku zaangażowanych było już 58 osób. Oprócz studentów i absolwentów kierunków projektowych kilku uczelni artystycznych włączyli się także polscy designerzy oraz trójmiejskie firmy bursztynnicze i pracownie autorskiej biżuterii. Przez 11 lat powstało niemal 700 eksperymentalnych prototypów.
Do uznanych dzisiaj projektantów i artystów, których aktywność zawodowa i wciąż kontynuowane zainteresowanie bałtyckim bursztynem rozpoczęło się od uczestnictwa w projekcie Trend Book, należą m.in.: Marta Hryc, Emilia Kohut, Alina Filimoniuk, Małgorzata Szewczyk, Monika Reptowska, Marta Flisykowska i Sara Gackowska.
architekt, założyciel CDF Architekci
architekt, właściciel AMC Chołdzyński
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski