REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nietypowa akcja Muzeum Śląskiego. Każdy może uzupełnić wystawę

  • Autor: PAP
  • 25 wrz 2018 09:25
fot. PTWP

Każdy może artystycznie skomentować wystawę „Męska rzecz”, od lipca prezentowaną w Muzeum Śląskim w Katowicach. Placówka ogłosiła akcję pop-up, zapraszając do współtworzenia ekspozycji.

REKLAMA

"Męska Rzecz", którą w Muzeum Śląskim można oglądać do 28 października, podejmuje temat wizerunku mężczyzny w polskiej kulturze. Przy pomocy blisko tysiąca rekwizytów pokazuje, jak na przestrzeni wieków kształtował się stereotypowy i dominujący model męskości i jak zmieniało się samo jej pojęcie.

"Muzeum Śląskie daje możliwość skomentowania wystawy każdemu, kto został przez nią sprowokowany i chciałby +uzupełnić+ jej zawartość o dodatkowe obiekty bądź wypowiedź artystyczną. Organizując akcję pop-up, zapraszamy do składania propozycji wydarzeń, obiektów, performansów lub jakichkolwiek wypowiedzi artystycznych wchodzących w krytyczny dialog z wystawą +Męska rzecz+ lub stanowiących jej dopełnienie" - poinformował w poniedziałek rzecznik placówki Paweł Doś.

Propozycje wraz z krótkim opisem należy zgłaszać do 30 września pod adresem pop-up@muzeumslaskie.pl. Następnie interdyscyplinarne jury wyłoni projekty, których autorzy zostaną zaproszeni do ich zaprezentowania w przestrzeni wystawy w weekend 20-21 października.

Muzeum może udzielić wsparcia technicznego i logistycznego w realizacji projektu po wcześniejszym ustaleniu szczegółów, a obiekty umieszczone w przestrzeni wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Scenografia wystawy "Męska rzecz" operuje metaforą fabryki; poszczególne etapy życia i dziedziny męskiej aktywności prowadzą widza niejako wzdłuż taśmy produkcyjnej. Osiem głównych modułów ekspozycji odpowiada różnym dziedzinom i etapom życia mężczyzny: wychowaniu i przygotowaniu do pełnienia przyszłych ról społecznych, funkcjom społecznym i rodzinnym, profesjom i działalności w stowarzyszeniach, formom spędzania wolnego czasu, miłości i rozrywkom, służbie wojskowej, modzie męskiej i podróżom. Klamrą spajającą ekspozycję jest oleodruk "Stopnie z życia mężczyzny" pokazujący stereotypowe role, które odgrywa on od dzieciństwa po starość.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie