Tam, gdzie portowe miasto stawia „maszynę do grania”, rodzi się teatr. Projekt wnętrza klubokawiarni w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim miał nawiązywać do spektaklu podszytego techniczną maszynerią oraz do kontekstu renesansowego Gdańska. Za projekt odpowiada architekt wnętrz Marta Koniczuk.
Subtelne wnętrza dominującej szkatuły, były pretekstem do pomysłu na ich aranżację. Otwory w stropie zostały wykorzystane do podwieszenia lin. Zmultiplikowane piony sznurów widoczne na każdym piętrze teatru, przywodzące na myśl teatralną sznurownię, prowadzą widza do przestrzeni baru i galerii, znajdujących się na najniższym poziomie teatru
Przestrzeń wystawienniczą oddziela od baru przegroda z projekcją cytatów szekspirowskich, wytyczając kierunki w zawiłym układzie podziemnego piętra.
Rzeźbiarska powłoka nałożona na bar, ma kojarzyć się z uroczyście nakrytym stołem, przygotowanym na przyjęcie gości, a jednocześnie nawiązywać do ciężkich, elżbietańskich tkanin.
Detale opraw oświetleniowych swoją formą nawiązują do dawnego Gdańska i jego bogatej historii przemysłowej i handlowej. Koła pasowe odwołują się do żurawi w gdańskich spichlerzach i do mechanizmów służących do poruszania teatralną dekoracją. Przeskalowane lampy wiszące nad stołami inspirowane elżbietańską krynoliną, wypełniają swoją formą wąski korytarz, niczym suknia mieszczki jedną z wąskich, gdańskich uliczek.
Architekt wnętrz: Marta Koniczuk, współpraca: Maciej Świtała.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
właściciel werk.pl
współzałożyciel, wiceprezes zarządu MWM Architekci
Biuro Architektoniczne STRUKTURA
wspólnik MWM Architekci
współzałożyciel, prezes zarządu MWM Architekci
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz