×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykła wystawa w Muzeum Gdańska

  • Autor: PAP
  • 19 gru 2018 11:40
fot. shutterstock

Ok. 30 prac, głównie obrazów olejnych, cenionego przedwojennego impresjonisty Ernsta Kolbego, będzie można oglądać od czwartku w Muzeum Gdańska. Dzieła niemieckiego twórcy prezentują głównie krajobrazy Bałtyku.

REKLAMA

"To pierwsza w Polsce po 1945 r. wystawa prac tego artysty w tak dużej liczbie. Wiele dzieł Kolbego nie przetrwało wojny, ponieważ jego mieszkanie zostało zbombardowane 1943 r. podczas nalotów alianckich na Berlin. Stąd też jest dość rzadkim artystą na rynku antykwarycznym i poszukiwanym przez kolekcjonerów sztuki" - powiedziała PAP kuratorka wystawy Izabela Olkowska.

Podkreśliła, że szczyt kariery Kolbego przypada na lata 1920-33.

"To wówczas z Berlina Kolbe podejmował liczne podróże nad morze, szczególnie nad Bałtyk oraz w góry, np. Alpy Tyrolskie. Głównym tematem jego prac były pejzaże pomorskie, krajobrazy nadbałtyckie, widoki gór Tyrolskich i krajobrazy z wydm na wyspie Sylt. Ulubionym motywem prac Kolbego były także wnętrza domów rybackich i kamienic rodów patrycjuszowskich, np. domu Uphagena w Gdańsku. Był autorem wielu litografii przedstawiających m.in. widoki Gdańska" - wyjaśniła.

Na wystawie w Muzeum Gdańska pokazane zostaną głównie prace marynistyczne Kolbego pokazujące pejzaże Bałtyku z okolic Ustki, Darłówka i Krynicy Morskiej.

Wśród prac prezentujących Gdańsk będzie natomiast obraz olejny przedstawiający miasto zimową porą z perspektywy Długiego Pobrzeża oraz chromolitografia ukazująca ulicę Piwną w jesiennej szacie.

Olkowska dodała, że twórczość Kolbego zaliczana jest do nurtu ekspresyjnego impresjonizmu. "Impresjoniści skupiali się głównie na wrażeniowości pory roku lub dnia, a Kolbe dodawał do tego jeszcze ładunek emocjonalny. Nie mógł jednak tego stylu artystycznego rozwinąć, ponieważ od 1933 r. III Rzesza zaczęła tępić nowatorskie formy sztuki" - wyjaśniła.

Ernst Kolbe urodził się 9 stycznia 1876 r. w Kwidzynie (Pomorskie) i był jednym z sześciorga dzieci ówczesnego przewodniczącego Rady Miasta Kwidzyna - Hermanna Kolbego. Dzieciństwo spędził jednak w Stargardzie Szczecińskim. W wieku 19 lat rozpoczął studia z zakresu malarstwa i rysunku u Juliusa Ehrentrauta oraz Paula Vorganga na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, a od 1899 r. w pracowni pejzażysty Eugenio Brachta, z którym przeniósł się do Drezna. Tam też, w 1903 r. został uhonorowany Złotym Medalem tamtejszej Akademii Sztuki. Trzy lata później wrócił do Berlina i został członkiem Stowarzyszenia Artystów Berlińskich.

Szersze uznanie zyskał w 1912 r. w czasie Wielkiej Berlińskiej Wystawy Sztuki, na której zaprezentował swoje prace. Rok później uzyskał nagrodę Fundacji Juliusa Helffta dla szczególnie utalentowanych malarzy pejzażystów.

Kolbe zmarł 17 lipca 1945 r. w Rathenow (Niemcy).

Prezentowane prace w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska prace Kolbego pochodzą ze zbiorów Westpreussisches Landesmuseum w Warendorfie. Wystawa będzie czynna do 15 września 2019 r.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie