REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Niezwykły obraz ozdobił wnętrze Cosmopolitana

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 wrz 2018 10:30
Niezwykły obraz ozdobił wnętrze Cosmopolitana
“Hommage au Connétable de Bourbon” to arcydzieło światowej klasy, jeden z najbardziej znaczących obrazów Georges’a Mathieu fot. mat. prasowe

“Hommage au Connétable de Bourbon” to arcydzieło światowej klasy, jeden z najbardziej znaczących obrazów Georges’a Mathieu. Sześciometrowe płótno, wspaniały przykład abstrakcji lirycznej, było prezentowane na wszystkich najważniejszych wystawach artysty. Latem 2018 roku obraz trafił do Polski z targów Art Basel w Bazylei. Od września zdobi wnętrza warszawskiego apartamentowca Cosmopolitan.

REKLAMA

Niezwykły obraz został namalowany 59 lat temu na oczach publiczności wiedeńskiego teatru Fleischmarkt. Sześciometrowy obraz jest wynikiem „batalii”, którą artysta stoczył z płótnem. Mathieu nazywany jest bowiem malarzem bitew – swoje dzieła tworzył mierząc się z nimi i, jak sam przyznawał, często odnosił się do historycznych scen batalistycznych. Nie inaczej jest z “Hommage au Connétable de Bourbon”, który nawiązuje do „Sacco di Roma”, czyli splądrowania Rzymu w 1527 roku przez koalicyjne wojska Cesarza Karola V. W wyniku krwawych walk doszło do wyrzucenia z miasta papieża, ale co ciekawsze, także rzymskich artystów. To, co inni uznawali za kres jednej z najwspanialszych epok kultury Europy – Odrodzenia, Mathieu traktował jako szansę dla narodzin baroku, a później sztuki nowoczesnej.

- Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że w holu Cosmopolitan zawisł jednej z najważniejszych w polskich zbiorach obrazów awangardy powojennej. Obraz nie tylko o wybitnej wartości artystycznej, ale i bardzo ciekawej historii. Istotny dla historii sztuki a również dla samego artysty, który przez długie lata się z nim nie rozstawał. To unikatowa sytuacja, że dzieło tej klasy prezentowane jest w prywatno-publicznej przestrzeni apartamentowca. Mieszkańcy Cosmopolitan mogą być dumni – mówi Katarzyna Wąs, kuratorka Jankilevitsch Collection.

Niezwykłe dzieło zaprezentowano podczas specjalnego wieczoru w Cosmopolitan. Wśród zaproszonych gości zjawili się przedstawiciele świata kultury, sztuki i mediów. Jednym z elementów wieczoru był pokaz dopiero niedawno odnalezionego filmu, dokumentującego proces powstawania obrazu. Pokazowi towarzyszyła muzyka na żywo – dokładnie tak jak, odbyło się to 59 lat temu w wiedeńskim teatrze. Wtedy George Mathieu ubrany w czarne spodnie i białą koszulę, które uznawał za swój kostium, niczym szaman odprawiający rytuał, w trakcie 40 minutowego happeningu, przy dźwiękach elektronicznej muzyki, walczył z materią malarską. Gwałtowne gesty, improwizacje, niemal akrobatyczne ruchy, stwarzały zapierający dech w piersiach publiczności spektakl gestów, którego wynikiem stało się imponujące dzieło.

- Naturalnym dla nas jest, że dzieła artystów wielkiego formatu, takich jak George Mathieu, są prezentowane we wnętrzach Cosmopolitan. Po niekwestionowanych sukcesach wystaw prac Wojciecha Fangora i Meli Muter, które łącznie zgromadziły ponad 20 tysięcy widzów, cieszymy się, że tak wybitny obraz francuskiego artysty, twórcy performance’u, możemy gościć w Cosmopolitan – mówi Karolina Kaim, prezes Tacit Investment.

Georges Mathieu (1921-2012) – francuski malarz, prekursor happeningu. Od 1947 poza malarstwem zajmował się działalnością społeczną i naukową - walczył z ograniczeniami w sztuce uważając, że liczy się tylko ta pozbawiona barier. Zabiegał o poszerzenie edukacji artystycznej na każdym poziomie nauki w francuskim szkolnictwie. Malował na oczach publiczności, jego performance transmitowała francuska telewizja. Zajmował się również projektowaniem przedmiotów codziennego użytku w myśl, że estetyzacja otoczenia wpływa pozytywnie na jakość życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie