Niezwykły projekt połączył biuro i mieszkanie w jednoDobrzeMieszkaj.pl - 22-03-2018 12:01


Maleńkie mieszkanie na parterze poznańskiej kamienicy, wewnątrz skrywa nowoczesne rozwiązania. Urządzone w duchu klasycznej elegancji, ale ze współczesnym szykiem i nutą nonszalancji, łączy w sobie przestrzeń do pracy i wypoczynku. Za projekt wnętrz odpowiada pracownia Kasia Orwat Design.

Inwestor pragnął w cichej, urokliwej dzielnicy Poznania stworzyć kameralne biuro, w którym mógłby spotykać się z klientami, połączone z weekendowym apartamentem na okazjonalny nocleg. Idealny lokal znalazł na parterze odrestaurowanej willi z przełomu XIX i XX wieku, z ozdobnymi gzymsami i drewnianymi werandami. Zależało mu, by mieszkanie było funkcjonalne, eleganckie i nowoczesne, ale akcentami nawiązujące do historii i architektury zabytkowej kamienicy.

Mariaż tradycji z nowoczesnością i funkcjonalnością najlepiej uwidacznia... podłoga. Zarówno inwestor jak i projektantka najchętniej widzieli tam naturalne drewno. Ponieważ jednak przez biuro zwykle przewija się sporo osób, parkiet albo szerokie deski mogłyby nie przetrwać długo w idealnym stanie. Rolę drewnianej podłogi przejęła w związku z tym praktyczna płytka ceramiczna.

Prawdziwym wyzwaniem okazała się kuchnia, tworząca z gabinetem wspólną przestrzeń. Trzeba było ją tak zaprojektować, aby w niewielkiej przestrzeni zmieściły się wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty i żeby kuchenny rozgardiasz nie odstraszał wchodzących do biura klientów. Projektantki wpadły więc na pomysł zamknięcia całej kuchni w jednym meblu. Dodatkowo ustawiono go na lustrzanym cokole, co sprawia wrażenie, jakby unosił się nad podłogą.

W łazience udało się sprytnie połączyć estetykę dwóch epok. Stylizowana ceramika z linii Cow (Art Ceram), została przełamana futurystyczną formą armatury i akcesoriów Folded (Flaminia).