REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykły projekt Polki w Madrycie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lis 2018 16:08
Niezwykły projekt Polki w Madrycie
fot. Maciej Landsberg
Niezwykły projekt Polki w Madrycie
Niezwykły projekt Polki w Madrycie
Niezwykły projekt Polki w Madrycie

To ona zapraszała nas na grzybobranie i do wędkowania w przestrzeniach miejskich parków. Od dawna zajmuje się oswajaniem wspólnej przestrzeni poprzez sztukę. Jej interwencje artystyczne nie raz nas zaskakiwały. Jak choćby gigantyczna Przytulanka pojawiająca się nagle w różnych miejscach Warszawy. Swoimi działaniami wnosi radość i pozytywną społeczną zmianę. Tym razem Iza Rutkowska zrealizowała projekt w ośrodku sztuki Matadero w Madrycie.

REKLAMA

Projektantka, edukatorka i animatorka kultury wykorzystuje narzędzia artystyczne do integracji ludzi i wprowadzania zmian społecznych. Uważa, że wyrywanie ludzi z obiegu codzienności, przełamywanie stereotypów i trwała praca z jedną społecznością przynosi realne zmiany społeczne. Prowadzi badania w sposób performatywny. Projektuje interaktywne obiekty służące do katalizowania energii wybranej społeczności, a następnie pracuje z nimi na rzecz trwałych przekształceń przestrzeni. Tworzy place zabaw razem z dziećmi, podwórka wraz z mieszkańcami. Zajmuje się edukacją w procesie - angażuje interdyscyplinarne grupy studentów w bieżące działania terenowe tak, żeby później realizowali niezależne projekty odnosząc się do doświadczeń nabytych w praktycznym działaniu.

Założyła Fundację Form i Kształtów oraz Szkołę Nauk Praktycznych. Niebawem efekty jej wielomiesięcznych działań zostaną zaprezentowane w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz jednej z najciekawszych instytucji sztuki w Hiszpanii Intermediae Matadero w Madrycie. Jako pierwsza Polka zaczęła współpracę z legendarną czeską firmą FATRA, w której zabawki tworzyła światowej sławy projektantka Libuse Niklova.

Pochodzi z Kałdusa – 200-osobowej wioski w województwie kujawsko-pomorskim. Studiowała dziennikarstwo, komunikację społeczną, kulturoznawstwo krajów Ameryki Łacińskiej oraz projektowanie ubioru. Od 2015 roku prowadzi projekt „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców” we Wrocławiu, w ramach którego wyreżyserowała swój pierwszy film, o tym samym tytule, oparty na działaniach ze społecznością. Współpracuje z samorządami miast oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Prowadzi działania edukacyjne dla licznych organizacji pozarządowych oraz domów kultury. Efekty jej prac prezentowane były m.in. w MAMBO Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii, Parku Burle Marxa w Sao Paulo, Parku Stromovka w Pradze, Galerii Narodowej w Dżakarcie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Nauki Kopernik. Współpracowała również m.in. z Ministerstwem Ochrony Środowiska, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Plac zabaw

W 1849 roku powstał pierwszy plac zabaw w Manchester w Wielkiej Brytanii. Było wiele koncepcji: place zabaw dla dorosłych i dzieci, wyłącznie dla dzieci, łączące rekreację z edukacją, jako pomysł na ułatwienie asymilacji z imigrantami. Potem nastąpił szybki rozwój, ręcznie robione drewniane sprzęty zastępowano metalowymi konstrukcjami, ustandaryzowano fantazję i place zaczęły wyglądać wszędzie tak samo.

Kolejny przełom to lata 40. XX wieku. Duński architekt krajobrazu Carl Sorensen zauważył, że dzieci najbardziej lubią bawić się na placach budowy. Wymyślił przygodowy plac zabaw, gdzie dzieci same kreują otoczenie. Swoją koncepcję nazwał dżunglą dla dzieci, a pierwszą otworzył w 1943 r. Ta tendencja w myśleniu o placach zabaw jest bardzo popularna do dziś. W Europie jest ponad 1000 placów przygodowych.

W Polsce w 1889 roku Henryk Jordan założył pierwszy ogród. Ogrody jordanowskie miały służyć rozwojowi fizycznemu oraz intelektualnemu, psychicznemu i moralnemu. Na drodze rozwoju tej idei stanęła okupacja.

Lata 70. XX wieku to kolejny wybuch idei związanych z placami zabaw. Potem długo nie dzieje się za wiele. Aż do teraz.

Matadero. Jakie to zwierzę?

W listopadzie br. w centrum kulturalnym Matadero w Madrycie odbędzie się otwarcie jej projektu „Jakie to zmierzę?”, polegającego na zaprojektowaniu eksperymentalnej przestrzeni placu zabaw wspólnie z dziećmi. Rysunki techniczne budynków posłużą jako mapy. To na nich dzieci odnajdą ukryte kształty, wrysują je w projekty i to właśnie one staną się teraz bazą stworzenia realnego obiektu do zabawy. Nad całym procesem czuwać będzie Iza Rutkowska.

Matadero to jeden z najważniejszych ośrodków kulturalno-artystycznych w Europie. Znajduje się Madrycie w kompleksie zabudowań po działających aż do lat 90. XX wieku rzeźni i targu bydła. Centrum zorientowane jest na sztukę awangardową, to laboratorium nowoczesności. Na 160 tys. metrów kwadratowych odbywają się koncerty, działania w przestrzeni, wystawy, warsztaty, kino, teatr, literatura, wzornictwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie