Niezwykły projekt siedziby Universal-Investment w Krakowie. Jest elegancko i energetyczniePropertyDesign.pl - 23-09-2020 13:08


Łączna wartość portfela Universal-Investment wynosi obecnie około 521 miliardów euro. Po skomplikowanym procesie wyboru lokalizacji oddziału w Polsce, w ramach planów rozwoju firmy Universal-Investment, postawiono na nową siedzibę w Krakowie. Za projekt odpowiadała pracownia FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki oraz Fruit Orchard Interior Design.

Założona w 1968 r. Grupa Universal-Investment z siedzibą we Frankfurcie nad Menem jest największym niezależnym dostawcą produktów inwestycyjnych oraz usług związanych z administracją funduszy inwestorów instytucjonalnych i podmiotów zarządzających aktywami w regionie państw niemieckojęzycznych. Łączna wartość jej portfela wynosi obecnie około 521 miliardów euro.

Po skomplikowanym procesie wyboru lokalizacji oddziału w Polsce, w ramach planów rozwoju firmy, podjęto decyzję na korzyść Krakowa, którego potencjał umożliwia zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, zwiększając międzynarodową konkurencyjność spółki. Na siedzibę polskiego oddziału został wybrany budynek High5ive.

Otwarte i komfortowe

Nowe biuro spółki zostało zaprojektowane przez FBT Pracownię Architektury i Urbanistyki oraz Fruit Orchard Interior Design, a kompleksowym dostawcą wyposażenia została firma Kinnarps.

Biura Universal-Investment zlokalizowane w jednym z najbardziej nowoczesnych budynków w Krakowie tworzą spójną całość. Wchodzących wita dużą liczbą miejsc zachęcających do pracy, rozmów i spotkań przestronna przestrzeń, przypominająca charakterem kawiarnię. W pobliżu znajdują się sale konferencyjne, które służą do pracy twórczej i realizacji zadań w skupieniu.

- Naszym celem było stworzenie harmonijnej przestrzeni, która szanuje zróżnicowane potrzeby naszych pracowników - czasem pracy indywidualnej w skupieniu, a czasami pracy w zespole. Jest w niej miejsce na odpoczynek i refleksję oraz, co ważne dla branży finansowej, na nowe pomysły. Kolorystyka, jakość mebli i materiałów, mają wpływ na samopoczucie pracowników. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które komfortem, jakością i dbałością o detale zachęca do pracy o tych samych walorach - merytorycznej i świetnej jakościowo – mówi Aneta Pilch, Country Head Poland w Universal-Investment.

W nowoczesnych biurach, gdzie zadania realizowane indywidualnie przenikają się z formalnymi spotkaniami oraz życiem społecznym firmy, przestrzeń pełni wiele istotnych ról. Jest nie tylko narzędziem realizacji strategii biznesowej, podkreślenia prestiżu marki, miejscem wykonywania obowiązków służbowych i podejmowania gości, lecz także od niej zależy efektywność i komfort pracy, a także jakość interakcji, dla których tworzy inspirującą scenografię. Usytuowanie części socjalnej w miejscu, z którego roztacza się widok na centrum historycznego miasta, jest przykładem podejścia, dzięki któremu pracownicy mają do dyspozycji nie tylko wygodne miejsce do pracy i relaksu, lecz także możliwość oderwania się od rutynowych zadań i zmiany perspektywy.

- Nasza współpraca obejmowała wyposażenie przestrzeni open-space zlokalizowanych na dwóch piętrach w 300 stanowisk pracy, a także towarzyszące im miejsca spotkań i sale konferencyjne różnej wielkości. W obszernej strefie chilloutowej połączonej z kuchnią znalazły się również dostarczone przez Kinnarps elementy aranżacji wykonane na specjalne zamówienie zgodnie z projektem architekta – mówi Paweł Łatka, Key Account Manager w Kinnarps Polska.

Etapami do celu

Klient docenił zaangażowanie, profesjonalizm oraz sprawność logistyczną zespołu projektowego, który nie miał przed sobą łatwego zadania. Ze względu na wykorzystanie wielu produktów różnych marek, wybór konkretnych modeli mebli, tkanin, wykończeń i detali wymagał pieczołowitości, ale proces ten był bardzo satysfakcjonujący i twórczy. Z kolei zastosowanie wielu niestandardowych elementów, wykonywanych według projektu architektów, wymagało precyzyjnej koordynacji terminów realizacji i dostaw, które odbywały się etapami i wymagały nadzoru nad wykonaniem oraz montażem. Współpraca wszystkich zespołów przebiegała bardzo sprawnie.

- Biura Universal-Investment to jeden z najbardziej intersujących projektów, w jakich miałam okazję uczestniczyć. Ze względu na różnorodność zastosowanych rozwiązań wymagał zaangażowania wielu osób. Czujemy, że dobrze wywiązaliśmy się z powierzonego zadania. Gdy widzimy efekt pracy całego zespołu, jesteśmy dumni, że wspólnie udało nam się stworzyć wspaniałe miejsce na biznesowej mapie Krakowa – dodaje Małgorzata Wala, Key Account Manager w Kinnarps Polska.

Elegancko i energetycznie

W biurach Universal-Investment dominują odcienie szarości, ale dzięki geometrycznym wzorom tapet i wykładzin oraz harmonizującym z nimi kształtom mebli, rozmaitym fakturom użytych materiałów oraz bardzo dobremu doświetleniu, przestrzeń ta jest pełna energii. Atmosferę wnętrza ociepla naturalne drewno wykorzystywane zarówno w elementach architektury wnętrz, jak i w wykończeniu mebli. Zastosowanie drewna nie tylko tworzy przytulne miejsce spotkań i pracy, lecz także wydobywa kontrast z chłodną kolorystyką tkanin.

- Współpraca z klientem była bardzo interesująca, a praca nad projektem dała nam dużo radości. Tak, jak przy każdym projekcie, wsłuchując się w opinie inwestora, chcąc sprostać jego oczekiwaniom, sami bardzo dużo się uczymy. Wyzwaniem było pogodzenie naszej chęci realizacji projektu niestandardowego, o indywidualnym charakterze, z sugestiami klienta o stonowanie, uspokojenie powierzchni i nadanie jej charakteru zgodnego z profilem firmy. Stąd kolorystyka szarości w kontraście z zimnymi barwami błękitu oraz wprowadzenie w dywanach, tapetach geometrycznych wzorów. Zwieńczeniem całości są autorskie projekty grafik polskich artystów: Tomasza Opalińskiego i Soni Hensler w eksponowanych miejscach biura – mówi Anna Federowicz-Tomaszewska, współautorka projektu.

Charakter wnętrz Universal-Investment podkreśla konsekwentna kolorystyka, odważne wzory i bogactwo tekstur, które wydobywają kontrasty, co sprawia, że wnętrze jest interesujące nie tylko dla odwiedzających je gości, lecz także dla stałych bywalców.

- O stylu biur Universal-Investment, od pierwszych rozmów z klientem, myślałyśmy w kontekście elegancji i klasy, która odzwierciedlałaby charakter i wyjątkowość marki. Natomiast wyzwaniem było nadanie wnętrzom przytulności i stworzenie miłego miejsca do pracy, przy jednoczesnym zachowaniu ich dojrzałego charakteru. To dla nas niezwykle ważne, aby biuro było nie tylko piękne dla oka, lecz także zapewniało komfort podczas codziennego użytkowania - dodaje architekt Katarzyna Miastkowska.

....

Inwestor: Universal-Investment-Gesellschaft mbH Poland Branch
Metraż: 3000 mkw.
Lokalizacja: Budynek High5ive, Kraków
Liczba stanowisk pracy: 300
Termin realizacji: luty 2020
Architekt: FBT – Pracownia Architektury i Urbanistyki - Anna Tomaszewska, Monika Tutaj-Wojnowska oraz Katarzyna Miastkowska - Fruit Orchard Interior Design