×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa ekspozycja stała. Tak wrocławskie Muzeum Narodowe uczciło 70-lecie działalności

  • Autor: PAP
  • 13 lip 2018 15:09
  • Aktualizacja: 13 lip 2018 15:14
fot. pixabay.com

Sztuka Bliskiego i Dalekiego Wschodu, rzemiosło artystyczne oraz współczesna ceramika i szkło artystyczne - to trzy kolekcje, które od piątku będzie można oglądać na wystawie „Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pokazanych zostanie blisko 1200 zabytków.

REKLAMA

"Cudo-Twórcy: Rzemiosło i sztuka zdobnicza - Sztuka Wschodu - Współczesna ceramika i szkło" to nowa ekspozycja stała, którą Muzeum Narodowe przygotowało z okazji 70-lecia swojej działalności. "Pierwsza część wystawy poświęcona sztuce odległych azjatyckich kultur wskazuje na europejską fascynację tymi obszarami, ich odkrywaniem i poznawaniem" - poinformowała rzeczniczka Muzeum Narodowego Anna Kowalów. Prezentowane na wystawie zabytki pochodzą ze zbiorów podróżników czy też miłośników sztuki, w tym z przedwojennej kolekcji wrocławskiego Śląskiego Muzeum Rzemiosła Artystycznego i Starożytności.

Zwiedzający zobaczą oryginalne, misternie wykonane przedmioty kultu, w tym rzeźbione wizerunki bóstw, przedmioty codziennego użytku, takie jak dekoracyjne pojemniki z laki czy barwne naczynia porcelanowe. Najcenniejszym zabytkiem tej części wystawy jest szkatułka na przybory do kaligrafii suzuribako. Jej twórca to najwybitniejszy reprezentant japońskiej szkoły mistrzów laki - Igarashi

Druga kolekcja dotyczy Europy i opowiada o tym, jak człowiek zmieniał, udoskonalał i upiększał świat, w którym przyszło mu funkcjonować, od pierwotnej potrzeby zaspakajania głodu, komunikowania się, poprzez strój, kształtowanie domowych wnętrz po pracę czy rozrywkę - zapowiadają organizatorzy. W tej części zwiedzający prześledzą jak rozwijały się przedmioty służące do pisania od XVI-wiecznych wzorników do nauki kaligrafii, poprzez misternie zdobione porcelanowe kałamarze i gęsie pióra po popularny długopis BIC. Wśród zabytków znajdą się m.in. meble, naczynia, stroje, zegary, przybory toaletowe, narzędzia używane w pracy, czy broń.

W ramach trzeciej kolekcji zaprezentowane zostaną wybrane obiekty współczesnego szkła i ceramiki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które posiada jedną z największych specjalistycznych kolekcji tego typu w Polsce. W części poświęconej powojennemu wzornictwu przemysłowemu pokazane zostaną naczynia dekoracyjne i użytkowe, m.in. ze szkła kolorowego, prasowanego, czy kryształowego, a także fajanse z Włocławka, porcelana doby polskiego "new look" lat 60. XX w. i bolesławiecka kamionka.

"Poprzez tą wystawę chcemy zaprosić naszych gości na wyprawę ku zdumiewającemu wręcz bogactwu tego wszystkiego, co przez stulecia nas otaczało, co ułatwiało nam funkcjonowanie i co w szczególny sposób cieszyło nasze oczy oraz kształtowało wrażliwość" - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski. "Fascynujący Orient, różnorodność wyrobów rzemiosła artystycznego i kultury materialnej, a wreszcie kruchość i niczym nieograniczona pomysłowość form szklanych oraz ceramicznych - to cechy artefaktów, które towarzyszyć będą nam podczas tej wyprawy" - dodał.

Otwarcie nowej wystawy stałej w Muzeum Narodowym przypada na piątek 13 lipca, w 70. rocznicę otwarcia Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie