REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa galeria poświęcona fotografii powstała w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 18 sty 2018 09:40
fot. pixabay.com

Fundacja Archeologia Fotografii i kolektyw Sputnik Photos otwierają przy ul. Chłodnej w Warszawie nową galerię poświęconą fotografii. Jej inaugurację uświetni wystawa pt. "Mniej więcej. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego", która potrwa do końca stycznia.

REKLAMA

"Nowe lokum będziemy dzielić z kolektywem Sputnik Photos, z którym współpracujemy od kilku lat. Będą się tam odbywać wystawy fotografii historycznej i współczesnej oraz spotkania i wykłady. W siedzibie przy ul. Chłodnej w Warszawie prowadzony będzie także program mentorski skierowany do młodych twórców" - powiedziała PAP Marta Szymańska z Fundacji Archeologia Fotografii (FAF).

Jak dodała, otwarcie nowej galerii zainauguruje wystawa pt. "Mniej więcej. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego", powstała przy udziale czternastu osób wyłonionych w otwartym naborze Towarzystwa "ę" i FAF. W czasie pracy nad nową ekspozycją, grupa kuratorów przyglądała się statusowi fotografii w archiwum, estetyce, obserwacji codzienności i tożsamości twórcy.

"Zbiorami Marka Piaseckiego zajmujemy się od kilku miesięcy, a opracowanie jednego archiwum zajmuje zazwyczaj ok. 4-5 lat. Wystawa +Mniej więcej+ to ekspozycja powarsztatowa, która z jednej strony będzie prezentować postać Piaseckiego, a z drugiej problematykę pracy z archiwum w ogóle" - wyjaśniła Szymańska.

Według Agnieszki Pajączkowskiej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę", proces, w wyniku którego powstała wystawa, był innowacyjny dzięki zaangażowaniu grupy osób o odmiennych punktach widzenia i różnych doświadczeniach. Kuratorzy pracowali z 950 dotychczas zeskanowanymi zdjęciami - łączna, szacowana liczba negatywów w archiwum to 20 tys.

Za przeprowadzenie warsztatów i realizację wystawy odpowiada Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę", które realizuje działania społeczno-kulturalne wykorzystując m.in. fotografie, archiwa lokalne czy sztukę współczesną.

Marek Piasecki (1935-2011) - fotograf, rzeźbiarz i malarz. W latach 50. i 60. XX w. związany był ze środowiskami artystycznymi Warszawy (m.in. Teatrem na Tarczyńskiej Mirona Białoszewskiego) i Krakowa (II Grupą Krakowska); uczestniczył w najważniejszych prezentacjach polskiej sztuki współczesnej m.in: II Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1957) i III Wystawie Sztuki Nowoczesnej (1959); publikował w "Świecie Młodych" i "Stolicy", "Po prostu", "Kierunkach", "Fotografii", "Polsce", "Poezji", oraz "Ty i Ja", "Tygodniku Powszechnym". Piasecki robił zdjęcia miast i przedmieść, fotografował wnętrza swojej krakowskiej pracowni, wykonywał portrety i akty, fotografie eksperymentalne i reportażowe. Tworzył też unikalne heliografie (ślady cieczy lub działań mechanicznych na podłożu światłoczułym).

Wernisaż wystawy i oficjalne otwarcie odbędzie się w czwartek przy ul. Chłodnej 20. Ekspozycja potrwa do końca stycznia. Wstęp wolny. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie