×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa Škoda Varsovia trafiła do warszawskiego metra

  • Autor: UM Warszawa
  • Opublikowano: 21 lis 2022 12:28
Nowa Škoda Varsovia trafiła do warszawskiego metra
Do Warszawy przyjechał właśnie piąty pociąg Škoda Varsovia, który teraz przejdzie szereg testów, fot. mat. pras.

Do Warszawy przyjechał właśnie piąty pociąg Škoda Varsovia, który teraz przejdzie szereg testów. W tunelach I i II linii stołecznego metra jeżdżą już trzy nowe składy, a do końca listopada pasażerów będzie wozić kolejny. Zakup taboru z Czech został dofinansowany ze środków unijnych.

REKLAMA

W poniedziałek, 21 listopada, na teren Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach wjechał kolejny pociąg Škoda Varsovia. To już piąty skład z 37 zamówionych. Pociąg trafił na elektrowozownię, gdzie zostaną w nim zainstalowane urządzenia i elementy, które były zdemontowane na czas transportu torami kolejowymi. Następnie nowa Škoda przejdzie testy i odbiory, które są niezbędne, by mogła wozić pasażerów.

Testy bezpieczeństwa

Pojazd sprawdzany będzie na torze prób na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach, a także w tunelach – zarówno podczas nocnych przerw, jak i za dnia – w czasie normalnego ruchu pasażerskiego. Pracownicy Metra Warszawskiego i firmy Škoda Transportation przetestują m.in. system łączności z dyżurnymi ruchu. Sprawdzą też systemy hamowania oraz działanie drzwi. Wagony przeglądane są również pod kątem wyposażenia np. w gaśnice.

Przyjadą kolejne pociągi

Umowa z firmą Škoda Transportation została podpisana w styczniu 2020 roku. Kontrakt został dofinansowany z europejskich funduszy. Koszt nowych składów to ponad 1,3 mld zł. Pierwszy pociąg z Czech wyjechał na tory Metra Warszawskiego 28 października, po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Na razie pasażerów warszawskiego metra wożą trzy nowe Varsovie. Czwarta ma wyjechać na tory do końca listopada. A jeszcze przed świętami producent planuje dostarczyć do stolicy Polski szósty skład. Ostatni z 37 zamówionych ma dotrzeć do Warszawy pod koniec 2023 roku.

Energooszczędność i wygoda

Każdy pociąg – liczący 6 wagonów – ma długość niemal 120 m i może pomieścić do 1500 osób. Pasażerowie mogą się swobodnie poruszać między wagonami. Maksymalna prędkość nowych pojazdów wynosi 90 km/h. Varsovia dostosowana jest do przewozu osób z niepełnosprawnościami, wózków dziecięcych i rowerów. Została również wyposażona w monitoring oraz ekrany systemu informacji pasażerskiej – informujące m.in. o szczegółach przejazdu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie