Nowa wystawa czasowa w Łazienkach KrólewskichPropertyDesign.pl - 12-10-2021 16:51


Od 9 października do 9 stycznia w Muzeum Łazienki Królewskie pokazywana będzie nowa wystawa czasowa. Prezentowane eksponaty pomogą wyobrazić sobie jak walczono w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku.

Ekspozycja mieści się w nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego. Okazją do otwarcia wystawy „Chocim 1621” jest 400-lecie wojny chocimskiej, czyli jednego z największych sukcesów militarnych szlacheckiej Polski. Muzeum Łazienki Królewskie zebrało cenne obiekty, pokazujące przyczyny i skutki tego konfliktu. Zobaczymy tu m.in. efektownie zdobione uzbrojenie, ilustrujące oryginalny styl w wojskowości polsko-litewskiej oraz tureckiej.

Przeczytaj także >> Oskar Zięta i Szymon Brodziak ze wspólną wystawą

Wśród pochodzących z epoki cennych zabytków uzbrojenia ochronnego i zaczepnego wyróżnia się kunsztownie zdobiony, masywny turecko-perski pałasz noszący cechy stylu imperialnego i pochodzący ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Z kolekcji warszawskiego Muzeum Wojska Polskiego pochodzi natomiast niezwykle rzadki okaz szesnastowiecznego juszmana, czyli elastycznego pancerza używanego w armiach Orientu. Z kolei doskonałą ilustracją elitarnej tureckiej piechoty, czyli słynnych janczarów, jest muszkiet lontowy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu – jedyny tak wcześnie datowany (XVI wiek) w polskich kolekcjach. Uwagę przykuwają z pewnością także elementy rynsztunku husarskiego, a zwłaszcza wczesny (XVI-XVII wiek) napierśnik folgowy typu anima ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nie jest to jedyna wystawa czasowa, którą obejrzymy przy okazji wizyty w Stajniach Kubickiego. Do 14 listopada br. prezentowany jest tu również obraz „Przysięga Witolda” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy batalistów.