
W Muzeum Bletchley Park pod Londynem otwarto nową stałą wystawę poświęconą polskim łamaczom szyfrów z czasów II Wojny Światowej. Wśród eksponatów znajduje się jedyna na świecie replika Bomby Rejewskiego.
Wystawa „The Bombe Breakthrough” została otwarta 24 marca br. w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park pod Londynem. Ekspozycja poświęcona jest historii złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, czyli pracy polskich i brytyjskich kryptologów oraz rozwoju maszyn deszyfrujących.
W złamaniu mającej miliony kombinacji i ustawień niemieckiej Enigmy, pomogła wiedza trzech polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego oraz ich przełomowe urządzenie kryptologiczne. Wśród eksponatów znajduje się jedyna na świecie działająca replika tego urządzenia – tzw. Bomba Rejewskiego, która jest główną atrakcją wystawy. Do jej wykonania Ambasada RP w Londynie (która sfinansowała prace) zaprosiła krakowską firmą New Amsterdam.
- To było dla nas prawdziwe wyzwanie, by odtworzyć z zapisków i analiz nieistniejącą współcześnie maszynę. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę wystawy podkreślającej historyczną rolę Polaków w złamaniu Enigmy - mówi Krzysztof Tkaczyk, dyrektor kreatywny w New Amsterdam. Prace nad repliką trwały niemal pół roku. Maszyna powstała na podstawie archiwalnych zapisków samego Mariana Rejewskiego, a konsultacji merytorycznych udzielał dr Marek Grajek - wybitny specjalista z zakresu kryptologii i autor wielu publikacji na temat historii Enigmy.
- Odtworzona replika to twórcza kombinacja elementów mechanicznych i współczesnej technologii cyfrowej - dodaje Tkaczyk. To nie pierwsze kryptologiczne zadanie dla projektantów. New Amsterdam ma na swoim koncie m.in. projekt koncepcyjny „Centrum Szyfrów Enigma” – muzeum, które powstaje w Poznaniu oraz inne realizacje m.in. oprawę multimedialną dla wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni czy Podziemia Rynku w Krakowie.
Wystawa „The Bombe Breakthrough” pod Londynem to ważny element budowania świadomości wkładu polskiego Biura Szyfrów w skrócenie II Wojny Światowej.
W honorowym otwarciu wystawy wzięli udział członek brytyjskiej rodziny królewskiej książę Kentu Edward, a także polski wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.
- Cieszę się, że muzeum zdecydowało się włączyć nas w sposób widoczny do tej narracji historycznej, wskazując na dokonania polskiej szkoły matematycznej i wkład polskich kryptologów w prace Alana Turinga. Mam nadzieję, że ekspozycja przyczyni się do popularyzacji w Wielkiej Brytanii wiedzy na temat wybitnych dokonań Polaków w tym zakresie - powiedział Ambasador Arkady Rzegocki.
Bletchley Park to historyczna siedziba brytyjskich kryptologów, która w 1993 roku została przekształcona w muzeum; rocznie odwiedza je około 250 tys. osób.
Architekt, Dyrektor biura Biuro Architektoniczne DDJM
Założyciel, Architekt eM4. Pracownia Architektury. Brataniec
Dyrektor Zarządzający, Architekt Estudio Lamela Polska
Właściciel, Architekt Studio S - Biuro Architektoniczne Michał Szymanowski
Założyciel, Architekt KWK Promes
Partner, Architekt Sud Architectes Polska