×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowa wystawa pod Londynem z udziałem Polaków

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 kwi 2018 13:35
  • Aktualizacja: 03 kwi 2018 13:36
Nowa wystawa pod Londynem z udziałem Polaków
Replika Bomby Rejewskiego fot. mat. prasowe

W Muzeum Bletchley Park pod Londynem otwarto nową stałą wystawę poświęconą polskim łamaczom szyfrów z czasów II Wojny Światowej. Wśród eksponatów znajduje się jedyna na świecie replika Bomby Rejewskiego.

REKLAMA

Wystawa „The Bombe Breakthrough” została otwarta 24 marca br. w ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park pod Londynem. Ekspozycja poświęcona jest historii złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, czyli pracy polskich i brytyjskich kryptologów oraz rozwoju maszyn deszyfrujących.

W złamaniu mającej miliony kombinacji i ustawień niemieckiej Enigmy, pomogła wiedza trzech polskich matematyków - Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego oraz ich przełomowe urządzenie kryptologiczne. Wśród eksponatów znajduje się jedyna na świecie działająca replika tego urządzenia – tzw. Bomba Rejewskiego, która jest główną atrakcją wystawy. Do jej wykonania Ambasada RP w Londynie (która sfinansowała prace) zaprosiła krakowską firmą New Amsterdam.

- To było dla nas prawdziwe wyzwanie, by odtworzyć z zapisków i analiz nieistniejącą współcześnie maszynę. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę wystawy podkreślającej historyczną rolę Polaków w złamaniu Enigmy - mówi Krzysztof Tkaczyk, dyrektor kreatywny w New Amsterdam. Prace nad repliką trwały niemal pół roku. Maszyna powstała na podstawie archiwalnych zapisków samego Mariana Rejewskiego, a konsultacji merytorycznych udzielał dr Marek Grajek - wybitny specjalista z zakresu kryptologii i autor wielu publikacji na temat historii Enigmy.

- Odtworzona replika to twórcza kombinacja elementów mechanicznych i współczesnej technologii cyfrowej - dodaje Tkaczyk. To nie pierwsze kryptologiczne zadanie dla projektantów. New Amsterdam ma na swoim koncie m.in. projekt koncepcyjny „Centrum Szyfrów Enigma” – muzeum, które powstaje w Poznaniu oraz inne realizacje m.in. oprawę multimedialną dla wystawy stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni czy Podziemia Rynku w Krakowie.

Wystawa „The Bombe Breakthrough” pod Londynem to ważny element budowania świadomości wkładu polskiego Biura Szyfrów w skrócenie II Wojny Światowej.

W honorowym otwarciu wystawy wzięli udział członek brytyjskiej rodziny królewskiej książę Kentu Edward, a także polski wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki i ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki.

- Cieszę się, że muzeum zdecydowało się włączyć nas w sposób widoczny do tej narracji historycznej, wskazując na dokonania polskiej szkoły matematycznej i wkład polskich kryptologów w prace Alana Turinga. Mam nadzieję, że ekspozycja przyczyni się do popularyzacji w Wielkiej Brytanii wiedzy na temat wybitnych dokonań Polaków w tym zakresie - powiedział Ambasador Arkady Rzegocki.

Bletchley Park to historyczna siedziba brytyjskich kryptologów, która w 1993 roku została przekształcona w muzeum; rocznie odwiedza je około 250 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie