REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2017 12:41
Nowe dzieła w kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał
fot. unsplash

Prace polskich i zagranicznych artystów zostały zakupione i podarowane w tym roku do kolekcji sztuki współczesnej Galerii Arsenał i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. To prace m.in. Piotra Uklańskiego, Mirosława Bałki oraz Katarzyny Krakowiak.

REKLAMA

- Kolekcja II" jest wspólnym zbiorem sztuki współczesnej Galerii Arsenał w Białymstoku i Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, tworzonym od początku lat 90. Placówka gromadzi m.in. sztukę powstałą po przemianach ustrojowych w Polsce. Obecnie znajduje się w niej ok. 300 dzieł - poinformowała w piątek na konferencji prasowej dyrektorka Galerii Arsenał Monika Szewczyk.

W tym roku do kolekcji, dzięki wsparciu z resortu kultury i budżetu Białegostoku, udało się zakupić trzy prace dwóch polskich artystów: Piotra Uklańskiego i Witka Orskiego. Dofinansowanie wyniosło ponad 220 tys. zł.

Szewczyk mówiła, że co roku zakupy dzieł do kolekcji są bardzo ważne, bo - jak dodała - "to nie jest oczywiste, że co roku tę dotację dostaniemy". Mówiąc o zakupionych w tym roku pracach podkreśliła, że dużo ich nie jest, ale są wyjątkowe.

Kolekcja wzbogaciła się o pracę Piotra Uklańskiego "Bez tytułu (Solidarność)" z 2007 roku. To fotografia, pierwsza część dyptyku, w której artysta odwołuje się do symbolu narodowego. Na pracy kilka tysięcy żołnierzy artysta ustawił w logotyp "Solidarności" na terenie Stoczni Gdańskiej.

Szewczyk mówiła, że Uklański to jeden z najdroższych polskich artystów i zależało jej, ale też artyście na tym, aby jego praca została w kraju. - Potężna praca, moim zdaniem, bardzo znacząca, bardzo bogata w treść. To praca, która będzie pracowała, którą będziemy rzeczywiście konstruowali przeróżne wystawy. Ona ma mnóstwo esencji do wyjęcia i do zilustrowania przeróżnych kwestii i problemów - powiedziała dyrektorka.

Zostały zakupione też dwie prace Witka Orskiego z cyklu "Dziura w ziemi". To - jak pisze w materiałach galeria - "czarno-białe, szaro-szare, o niskim kontraście, oszczędne, małomówne zdjęcia, przedstawiające wykopane doły". Szewczyk powiedziała, że Orski to młody, ale bardzo dynamicznie rozwijający się artysta, który swoje prace pokazywał na indywidualnej wystawie w galerii. Kolejną pracę z cyklu "Dziura w ziemi" Orski podarował galerii - poinformowała Szewczyk.

Wśród innym podarowanych przez artystów prac znalazły się neony Mirosława Bałki i Katarzyny Krakowiak zrealizowane w ramach projektu "Jutro nie przyjdzie nigdy". Zdaniem Szewczyk galeria wzbogaciła się o "bardzo konkretny majątek" światowej sławy artystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie